top of page
ראש העמוד

אזור צ'יאנג מאי 

אי אפשר שלא להתאהב באזור הכפרי בצפון. נופים מרשימים, מזג אוויר נוח, אנשים חייכנים ומחירים זולים במיוחד, כל מה שצריך להבטיח טיול בלתי נשכח. רוב השטח הוא הררי ומיוער ומתגוררת בו אוכלוסייה מגוונת במיוחד של שבטי ההרים ולא מעט סינים שהיגרו לכאן והביאו איתם בליל של תרבויות, שפות ותלבושות.

 

איך מטיילים באזור? בדרך כלל המטיילים בצפון מקדישים לאזור קצת פחות משבוע ובוחרים בין טיול לאזור צ'יאנג ראי ומשולש הזהב בצפון או טיול לאזור פאי ומה הונג סון במערב. מי שיכול להקדיש לצפון כ-10 ימים יכול לטייל בשני האזורים. חשוב להבין כי מי שבוחר לטייל בצפון באזור צ'יאנג ראי, ראוי כי יתחיל את הטיול בטיסה לצ'יאנג ראי ויסיים אותו בצ'יאנג מאי וכך חוסכים פעם אחת את הנסיעה הארוכה בין שתי הערים הללו. אלו שמטיילים לפאי מתחילים את הטיול ומסיימים אותו בצ'יאנג מאי.

השכרת רכב בצפון

IMG_8849.JPG

איכרים עובדים בשדות האורז, תמונה טיפוסית מהצפון

יש מגוון דרכים כיצד לטייל בצפון ואסקור אותם בהרחבה:

  • טיול פרטי: זו הדרך הנוחה והמפנקת ביותר, אך גם היקרה ביותר. יוצרים קשר עם חברה המארגנת טיולים פרטיים בצפון וסוגרים מולה טיול המתוכנן במיוחד על פי הצרכים שלכם. הטיול יכלול את האתרים בהם תרצו לבקר, בתי מלון ברמה שתבחרו, סוג אוכל המתאים לכם וקצב על פי רצונכם. תפור אישית. ככל שתהיו יותר אנשים, כך מחיר הטיול יהיה יותר נוח עבורכם ולכן זה פחות מתאים לזוג, אבל מאוד מתאים למשפחות או לכמה זוגות המטיילים יחדיו. הטיול מבוצע באמצעות ואן מפנק ומאוד נוח המתאים לעד 10 איש ועוד מדריך ונהג. המדריך ידבר אנגלית טובה וסביר שגם יפטפט מספר מילים בעברית. לטיול כזה יש יתרון שאתם לבד ולא תלויים באחרים, אך יש שיגידו שלילדים זה לפעמים גם חיסרון כי אין להם עם מי להתחבר. אם אתם לא סגורים על מה אתם רוצים לעשות, פשוט בקשו מהספקים הצעת מסלול ומחיר בהתאם.

  • טיול מאורגן: רבים בוחרים בטיול ג'יפים בן 3 ימים המאפשר לטעום מהצפון בזמן קצר ובמחיר זול. הטיולים הללו מבוצעים כבר מעל 30 שנה מאז שנות ה-80 והפופולריות שלהם שומרת על יציבות. יש טיולים כאלה לכיוון צ'יאנג ראי ומשולש הזהב ויש כאלו לכיוון פאי. כולם כוללים מדריך, כניסה לאתרים, לינה ואוכל ועולים 6900 באט לאדם מעל גיל 7 ו-5900 באט לילד בגיל 3-6. שתי החברות הוותיקות ביותר בתחום הן Thana ו-Red Brickלשתיהן יש גם בתי הארחה וסוכנות נסיעות במרכז צ'יאנג מאי ומחיר החבילה כולל בדרך כלל איסוף משדה התעופה. החיסרון הגדול של הטיולים הללו הוא שהם לא מותאמים עבורכם ולעתים הם כוללים עשרות משתתפים. היתרון הגדול הוא המחיר הזול.

  • טיולי יום מאורגנים: אפשרות נוספת היא להתמקם בצ'יאנג מאי ולצאת לטיולים מאורגנים חד יומיים. היתרון של זה הוא שבוחרים את הטיולים שרוצים לעשות ולא עוברים ממלון למלון. החיסרון הוא הנסיעות הארוכות יחסית והעובדה שלפעמים יכולה להיות חפיפה בין טיולים. טיולים כאלו עולים בסביבות 1000-1500 באט לאדם ליום כולל הסעות, אתרים וארוחת צהרים.

  • טיול עצמאי: זוהי האופציה הגמישה ביותר, אך היא מתאימה רק למי שיודע להסתדר לבד ולא חושש לנהוג בכיוון ההפוך של הכביש (ההגה בתאילנד בצד ימין). לשכור רכב משפחתי יעלה לכם בסביבות 1500 באט ליום כולל ביטוח מלא ואילו מחירו של ג'יפ מודרני ומרווח המתאים ל-7 נוסעים יגיע ל-2500 באט ליום כולל ביטוח מלא. אני ממליץ מאוד לשכור רכבים בפורטלי ההשכרה הבינלאומיים הגדולים. המחירים כוללים ביטוח מלא ומומלץ להוסיף גם ביטוח ביטול השתתפות עצמית. אל תתפתו לשכור רכבים במחירים זולים במיוחד מסוכנויות מקומיות ללא ביטוח. מאוד פשוט לטייל עם Waze או Google Maps, האתרים משולטים, הכבישים טובים והאנשים נעימים, אדיבים ושמחים לעזור.

IMG_0968.jpg

מטעי התה ב-Doi Mae Salong

טיול טרקטורונים (או מכוניות באגי) היא דרך נוספת מעניינת ואקסטרימית לטיול קצר בצפון. חברות רבות בצ'יאנג מאי מפעילות טיולים כאלה במגוון כלי רכב. הטיולים מתחילים ב-3 שעות למתחילים ועד טיולים יומיים למתקדמים, הכוללים גם ארוחת צהריים ושתייה חופשית. כל הטיולים כוללים הסעות מצ'יאנג מאי וחזרה וניתן לרכוש אותם אצל כל סוכני הנסיעות. חברה מאוד ותיקה בתחום היא ATV Chiang Mai שהטיולים שלה עולים החל מ-1950 באט לנהג (1300 באט לנוסע נוסף) לטיול של 3 שעות. מחירו של טיול ליום שלם מתחיל ב-4950 באט לאדם לטרקטורון קטן.

שבטי ההרים

שבטי ההרים - שבטי ההרים מחולקים לקבוצות ולתתי קבוצות על פי מוצאם. לכל שבט לבוש שונה, תרבות שונה, צורת מגורים שונה ושפה שונה (או דיאלקט שונה). מבין כל השבטים בולטים 6 שבטים גדולים יותר. שלושת השבטים Akha, Lahu ו-Lisu מדברים שפה שמקורה בשילוב של בורמזית וטיבטית והגיעו לתאילנד מיונאן בדרום סין. שני השבטים Hmong ו-Mien (שנקרא גם Yahu) מדברים שפה שמקורה בטיבטית והגיעו לתאילנד מדרום מרכז סין. השבט השישי והגדול מכולם הוא Karen, שמקורו בבורמה והוא מונה 400,000 איש. פעמים רבות גם תתי הקבוצות בתוך השבט יכולים לדבר שפות שונות וללבוש ביגוד שונה כמו תתי הקבוצות Green Hmong ו-White Hmong שמדברים דיאלקט שונה של אותה שפה. Lisu הוא השבט הקטן בחבורת ששת הגדולים ומונה כ-55,000 איש.

הזמנת טיול חצי יום לשבטי ההרים 

למעט שבט קארן שהגיע כאמור מבורמה ורוב אוכלוסייתו מתגוררת שם גם כיום, בני השבטים האחרים הגיעו לתאילנד במהלך המאה ה-20 בעקבות שינויים פוליטיים שחלו בארצות מוצאם או בארצות שחלפו דרכן, סין (1949), בורמה (1962) ולאוס (1974). בני השבטים הם כיום תושבי תאילנד לכל דבר ונתונים למאמץ גדול ומתמשך לשנות חלק מהרגלי החיים שלהם על מנת להתאימם לחוק התאילנדי ובעיקר לניסיונות להמיר את העיסוק בגידול ושיווק אופיום למקורות הכנסה מבוססי חקלאות אחרים. לשם כך נבנו בתי ספר אזוריים בין הכפרים, בהם לומדים חקלאות ומתמקדים בגידולים כגון טבק, קפה ותפוחי אדמה.

IMG_0984.jpg

נשות השבטים מתפרנסות מעבודות יד

דוי אינטנון

דוי אינטנון (Doi Inthanon) - זהו אחד מהפארקים הלאומיים הפופולריים ביותר בתאילנד, הוא נמצא בשטח נרחב על ההר הגבוה ביותר בתאילנד (2595 מטר) והוא לח מאוד וקריר כל השנה. המקומיים מכנים אותו "הגג של תאילנד". בפארק מגוון אתרים הכוללים בין היתר מפלים (הנמצאים במיטבם בחודשים יולי עד נובמבר), מסלולי טיול, נקודות תצפית, פגודות וכפרי שבטים. בשל גובהו של הפארק, מומלץ בחודשי החורף ללבוש בגדים ארוכים בפסגה. הפארק נקרא על שם אחד המלכים האחרונים של צ'יאנג מאי, המלך Inthawichayanon. בגלל גודלו, הדרך היחידה לטייל בו היא באמצעות רכב ועדיף להימנע מלבקר בסופי שבוע ובתקופות של חגים, כי אז עמוס במיוחד. ניתן לטייל בשמורה בקלות עצמאית עם רכב צמוד או להצטרף לטיול מאורגן מצ'יאנג מאי, הכולל הסעות, הדרכה, אתרים, ארוחת צהרים ושתייה. הביקור בשמורה אורך יום שלם.

הזמנת טיול מאורגן בדוי אינטנון כולל ארוחת צהרים

IMG_1188.jpg

מפל Wachiratan הוא המרשים ביותר בפארק, בייחוד בעונה הגשומה

מומלץ להתחיל את הטיול בפארק בנקודה הרחוקה ביותר, פסגת ההר, הנמצאת בסופו של כביש 1009. הפסגה היא נקודת תצפית פופולרית מאוד, היא יפה במיוחד בזריחה ונמצא בה השלט עליו מצוין כי זוהי הנקודה הגבוהה ביותר בתאילנד. במרחק הליכה קצר מהפסגה נמצא השביל המעגלי האטרקטיבי Ang Ka Luang. הוא בנוי מקורות עץ וחולף בתוך יער קסום, צפוף מאוד ועמוס טחב. אורכו 366 מטר בלבד וההליכה בו אורכת כחצי שעה. משם המשיכו בנסיעה מטה אל הפגודות המלכותיות. אם אתם חובבי הליכה, עצרו בדרך בשביל המעגלי Kew Mae Pan, שאורכו 2.5 ק"מ ברמת קושי קלה עד בינונית. ההליכה בו מחייבת הדרכה ותוכלו למצוא מדריך בתחילת השביל תמורת 200 באט. מהשביל יש תצפית מרשימה למערב ועם קצת מזל אז גם תראו חיה שנקראת Goral סיני הנראית כמו עז. השביל סגור בחודשים יוני עד סוף אוקטובר. קצת הלאה משם נמצאות שתי הפגודות המלכותיות, שהוקמו לרגל יום הולדתם ה-60 של המלך ראמה ה-9 והמלכה Sirikit בשנים 1987 ו-1992 בהתאמה. מהפגודות נשקף נוף מרשים, בייחוד בשקיעה, ויש להן גנים מטופחים במיוחד.

IMG_1174.jpg

אחת משתי הפגודות בשמורה

כ-20 דקות נסיעה בהמשך כביש 1009 נמצא הכפר Khun Klang. בצדו המערבי נמצאים הפרויקט המלכותי, שהוא למעשה גן פרחים בגודל קילומטר מרובע, שמטרתו העיקרית הייתה לחנך את בני השבטים לגדל פרחים במקום אופיום ומפל Siriphum, אליו מגיעים בשביל הליכה מהכפר. בפברואר אפשר לחזות בסביבתו בפריחת הדובדבן. על שניהם אני ממליץ לוותר. מספר קילומטרים הלאה משם נמצא הכפר Mae Klang Luang, שיש בו מספר תצפיות מרשימות אל טראסות אורז על צלע ההר, בייחוד בעונה הגשומה. יש בכפר גם מספר מסעדות ובתי קפה וזו הזדמנות טובה לארוחת צהרים. בהמשך הדרך תחלפו על פני מפל Sirithan הפופולרי, אותו ניתן לראות מתצפית הנמצאת במרחק של הליכה קצרה מהחניה. דקות ספורות הלאה משם נמצא מפל Wachiratan, המרשים מכל מפלי השמורה והכי פופולרי, גם בגלל יופיו וגם בגלל קרבתו לכביש. הוא מאוד רחב וגובהו 40 מטר. צמוד לחניה שלו יש מספר מסעדות, בתי קפה וחנויות. כעת יש נסיעה של כ-20 דקות עד למפל Mae Klang הנופל מגובה 100 מטרים במספר שלבים, הגבוה שבהם בגובה של כ-30 מטר. הוא נמצא 600 מטר דרומית מנקודת הביקורת בדרום מזרח הפארק. אם לא שבעתם ממפלים, אז בהמשך השמורה, אך בסטייה משמעותית מהדרך, נמצא מפל Mae Ya, הנופל גם הוא במספר שלבים מגובה 250 מטרים, הנגיש שבהם ברוחב 100 מטר ובגובה של 40-50 מטרים והוא אחד המפלים המרשימים בתאילנד, אך הדרך אליו וחזרה תיקח לכם כשעה. מכל המפלים בשמורה, אני ממליץ מאוד לבקר במפלים Wachiratan, Sirithan ו-Mae Klang כי הם מאוד מרשימים ומאוד נוח לבקר בהם.

IMG_1204.jpg

מפל Mae Klang

הגעה: מומלץ להגיע לפארק במסגרת טיול פרטי או בטיול יום מאורגן מצ'יאנג מאי. למגיעים ברכב שכור, נוסעים מצ'יאנג מאי דרומה בכביש 108 ופונים לכביש 1009. שער הכניסה נמצא בק"מ ה-8 של הכביש הזה. שעות פעילות: 05:30-18:30. עלות: 300 באט למבוגר ו-150 באט לילד. כניסה לרכב 30 באט, אופנוע 20 באט.

אתר: www.thainationalparks.com/doi-inthanon-national-park

מחנות פילים

מחנות פילים שיקומיים - תאילנד עברה שינוי גדול מאוד בשנים האחרונות כחלק מעליית המודעות בעולם לתנאים בהם מוחזקים בעלי חיים. השינוי מתבטא בכך שמחנות פילים שסיפקו מופעי פילים ורכיבה על ספסלי מתכת פחתו משמעותית ואת מקומם תפסו חוות פילים שיקומיות, השמות דגש על הצלת פילים ושיקומם והביקור בהם מאפשר ללמוד על החיה המופלאה ולבלות בחברתה תוך שמירה עליה. אתם מוזמנים לקרוא מאמר שלי בנושא ובו המלצות למחנות הכי טובים. 

הזמנת בילוי עם פילים בחווה שיקומית כולל הסעה וארוחת צהרים

20230223_103004.jpg

החיה המופלאה ואני

באזור צ'יאנג מאי קיימים לא מעט מחנות שיקומיים. הידועים והטובים שבהם הם Kanta Elephant Sanctuary המאפשר בילוי איכותי עם פילים. בהגעה מקבלים בגדי מהוט, לומדים על ההיסטוריה של הפילים ואיך לתקשר איתם ולאחר מכן מבלים איתם שעתיים בהאכלה וצילומים, הכנת כדורי ויטמינים ורחצה בנהר (1500 באט למבוגר ו-1200 לילד עד גיל 9 לחצי יום כולל הסעות ושתייה). תכנית של יום שלם כוללת גם ארוחת צהרים והכנת ארוחת צהרים לפילים ועולה 2000/2500 באט למבוגר/ילד בהתאמה. המחנה נמצא ב-Mae Taeng צפונית לצ'יאנג מאי. בחוות הפילים Patara תוכלו להיות "בעלים" של פיל ליום אחד, כולל רכיבה על הגב ורחצה (5800 באט לאדם כולל הסעות, צהרים ותמונות למזכרת או 4200 באט לאדם אם שני אנשים חולקים פיל אחד). החווה נמצאת 31 ק"מ מערבית ממרכז צ'יאנג מאי. המחנה האחרון עליו אני ממליץ נקרא Chiang Mai Elephant Jungle Sanctuary. היום מתחיל בקבלת בגד מסורתי של בני שבט קארן, לאחר מכן רוחצים את הפיל, לומדים עליו, משחקים איתו, עושים אמבטיית בוץ ומצטלמים. הבילוי במקום כולל הסעות, ארוחת צהרים ותמונות למזכרת ועולה 1700 באט למבוגר ו-1300 באט לילד בגיל 4-10. יש ביקור בוקר או צהרים. המחנה נמצא דרומית מערבית לצ'יאנג מאי. אתרים: www.elephantjunglesanctuary.com  www.pataraelephantfarm.com  kantaelephantsanctuary.com

20221226_101210.jpg

עושים אמבטיה לפילים במחנה הפילים השיקומי Kanta

מערות צ'יאנג דאו

מערות Chiang Dao - מכלול מערות המשתרע אל תוך ההר Doi Chiang Dao המתנשא לגובה 2285 מטר. המערה יפיפייה, מלאה בנטיפים גדולים והדרך המרכזית והמרשימה בה נמשכת לאורך כ-400 מטר ומוארת. מהדרך הראשית יוצאות מערות משניות חשוכות אליהן אפשר להיכנס רק עם מדריך המצויד במנורת גז. די חם במערות ולפעמים קצת מחניק. לעתים המעברים צרים ולפעמים אפילו כמעט זוחלים. במערה אפשר להתרשם מתצורות הסלע המרשימות, שלחלקן אפילו יש שמות. אגדה מקומית מספרת שמתחם המערות שימש בעבר כבית לנזיר מתבודד במשך 1000 שנה. הנזיר קיים קשרים כל כך הדוקים עם עולם האלים, עד ששכנע את המלאכים לייצר שבעה פלאים במערה, כולל נחל שזורם היישר מבסיסו של הבודהה העשוי זהב טהור, מאגר של אריגים שמימיים, אגם מכושף, עיר של נחשים מיתולוגיים מרובי ראשים, פיל קדוש בן אלמוות וקברו של הנזיר עצמו. המקומיים טוענים שכל הפלאים הללו נמצאים במעמקי המערה. סמוך לכניסה למערה יש מקדש ודוכני אוכל.

מיקום והגעה: המערות נמצאות 75 ק"מ מצפון לצ'יאנג מאי, כשעה וחצי נסיעה. ניתן להגיע למקום באמצעות טיול חד יומי מצ'יאנג מאי או כחלק מטיול פרטי בצפון. הביקור במקום מתאים גם כחלק מטיול לצ'יאנג ראי וגם כחלק מטיול לכיוון פאי. שעות פעילות: 08:00-17:00. עלות: 40 באט לאדם. מדריך כולל פנס 200 באט. 

IMG_1007.jpg

הכניסה למערות

IMG_1019.jpg

פסלי בודהה בתוך המערה

חוות סחבים ופרפרים

חוות הסחלבים והפרפרים Bai והגנים הבוטניים Queen Sirikit - יש לא מעט חוות סחלבים ופרפרים בעמק Mae Rim על כביש 1096. בביקור בחווה צופים בערוגות של סחלבים מרהיבים תלויים במגוון עצום של סוגים וצבעים ובחממה של פרפרים. הסחלב הוא הפרח הלאומי של תאילנד. בחנות המזכרות ניתן לקנות זרעי סחלבים או את הפרחים עצמם וכן כאלו שיובשו, צופו בזהב והפכו לתכשיטים יקרים. מי שלא מסתפק בביקור בחווה כזו יכול לנסוע עוד כמה דקות מערבה על הכביש ולבקר בגנים הבוטניים של המלכה Queen Sirikit Botanic Garden, שם אפשר לצפות במחלקת סחלבים ענקית ותצוגה של דרכי הגידול של צמחים רבים נוספים, כולל צמחים טורפים ושיטות חקלאיות ייחודיות וכן לקחת סיור מודרך בן חצי שעה בקרונית או רגלית. במקום מרכז מבקרים, חנות מזכרות ומסעדה.

מיקום: עמק Mae Rim נמצא כ-27 ק"מ צפונית לצ'יאנג מאי. שעות פעילות: הגנים הבוטניים 08:30-17:00. עלות: הגנים הבוטניים 150 באט למבוגר ו-100 באט לילד (מתחת לגובה 135 ס"מ). כניסת מכונית 100 באט נוספים, נסיעה בקרונית 20/40 באט למבוגר/ילד בהתאמה. אתר: www.qsbg.org 

IMG_9168.JPG
IMG_9177.JPG

סחלבים תלויים ופרפרים

טירת הנמרים

טירת הנמרים - המקום מציע כניסה לכלובי נמרים (לא קשורים) ושהייה, ליטוף וצילומים איתם למשך 10 דקות. למתבונן מהצד זה מפחיד למדי, אך הילדים מאוד נהנו. הגורים הקטנים מזכירים חוויה של משחק עם חתולים והם חמודים למדי. קיימות מספר אפשרויות בילוי עם הנמרים בגילאים ובגדלים שונים בהתאם לגיל המבקר. במקום יש מסעדה שמציעה ארוחת מזנון צהרים בתוספת מחיר של 200 באט לאדם בשעות 11:30-14:30. סניף נוסף דומה יש גם בפוקט. 

רכישת כרטיסים מוזלים כולל הסעה לטירת הנמרים

מיקום: הטירה נמצאת בעמק Mae Rim, צפונית לצ'יאנג מאי. שעות פעילות: 08:00-18:00. עלות: בילוי של 10 דקות עם נמרים בגדלים שונים (בהתאמה לגיל המבקר) 799-1300 באט בהתאם לגודל. קיימות חבילות של בילוי במספר כלובים עם נמרים שונים ובילוי עם צ'יטה בעלות 1500-4000 באט, אך זה מיותר. אתר: www.tigerkingdom.com

IMG_1138.jpg

אטרקציה גדולה לילדים וחוויה מפוקפקת להורים

bottom of page