top of page
ראש העמוד

סוקותאי

סוקותאי היא לא אחד היעדים הפופולריים בתאילנד והיא לא נמצאת על מסלולי הטיול הסטנדרטיים של רוב התיירים, שמוותרים עליה בגלל הקושי להגיע אליה. היא לא קרובה לאף יעד אחר. מי שיטרח להגיע אליה ימצא יעד מרתק לחובבי היסטוריה ועתיקות. העיר העתיקה עמוסה במקדשים מרשימים במיוחד וסיפור ההיסטוריה שלה מעניין.

לעיר העתיקה של סוקותאי שמור מקום של כבוד בקרב התאים. כאן נוסדה הממלכה התאית הראשונה בשנת 1238 והעיר שימשה כבירת תאילנד הראשונה. העיר העתיקה ותיקה יותר מהתקופה הזו ושימשה במשך כמה מאות שנים לפני כן כמאחז צפוני של האימפריה הקמרית. שושלת סוקותאי מנתה 9 מלכים, הבולט שבהם היה המלך השלישי Ramkhamhaeng (בסוף המאה ה-13), שהביא ללבלוב ושגשוג של התרבות התאית. הוא יצר את האלפבית התאי ואיחד את המחוזות השונים לממלכה התאית הראשונה. העוצמה של סוקותאי נמשכה בסביבות 200 שנה ואופיינה בחיים יציבים ושלווים עד שהלכה ודעכה והחלה להיות נתונה למרותה של ממלכת איוטאיה (יעד מרתק בפני עצמו). היחסים עם שכניה, כולל סין, היו טובים, האומנות התפתחה והבודהיזם תפס את מקומו כדת הלאומית. בדעיכתה, העיר הלכה ונחרבה עד שנתגלתה מחדש על ידי האיש שלימים יהיה המלך ראמה ה-4, המלך Mongkut. הגילוי המרכזי שלו היה מצבת זיכרון מאבן המתארת את סוקותאי כגן עדן נדיר. חוקרים הטילו ספק באמיתות של הממצא, אך הוא שירת בתזמון מושלם את המטרה של טיפוח תחושת הגאווה התאית ועידוד הביטחון הלאומי בתקופה של התמודדות עם איומים מצד האימפריות ששלטו מסביב.

IMG_7319.JPG

בתמונה: Wat Sra Sri מספק השתקפויות מהממות באגם

סוקותאי הוכרזה על ידי הממשלה כפארק היסטורי לאומי ועל ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. לסוקותאי יש עיר "אחות" בשם Si Satchanalai, הנמצאת מצפון לה, שגם היא פארק היסטורי וראוי לשלב אותה בביקור בסוקותאי. Kampaeng Phet הוא עוד אתר מורשת עולמית וחלק מממלכת סוקותאי.

כיום סוקותאי היא עיר קטנה עם פחות מ-40,000 תושבים בחלקה הדרומי של צפון תאילנד, 427 ק"מ צפונית לבנגקוק. פירוש שמה הוא "זריחת האושר". בנוסף לאתר ההיסטורי, ראויים עוד לביקור המוזיאון הלאומי Ramkhamhaeng, הפארק הלאומי Ramkhamhaeng, הארמון המלכותי ומקדש Mahathat. התקופה המומלצת לביקור היא בחורף, בחודשים נובמבר עד מרץ. המנה המסורתית המפורסמת של העיר נקראת "נודלס סוקותאי" ומומלץ מאוד לנסות אותה. שני אזורי התיירות המרכזיים של העיר הם רחוב Jarodvithi Thong ממזרח לנהר (לאורכו נמצאים בתי מלון וגסט האוסים רבים, מסעדות, השכרת אופניים, דוכני מזון רבים, שווקים ותחנת האוטובוס לצ'יאנג מאי ובנגקוק) והדאונטאון של העיר ממערב לנהר. שוק הלילה הקטן נמצא במזרח העיר ליד מקדש Sathani המרשים. מרכז התרמילאים נמצא ליד גשר Phra Ruang. למקרה חירום, בית החולים של סוקותאי נמצא באמצע הדרך בין העיר החדשה לישנה ליד סניף של רשת Big C.

IMG_7281.JPG

בתמונה: Wat Mahathat הוא מהמפורסמים שבמקדשי סוקותאי

הגעה ותחבורה

הגעה ותחבורה

אלו הבוחרים להגיע לסוקותאי, עושים זאת בדרך כלל בדרכם לצפון או בחזרה. יש אפשרות לעשות זאת בטיסה עם חברת בנגקוק איר, שמבצעת טיסה אחת ביום (שיוצאת בשעה 16:00 ואורכת 80 דקות) משדה התעופה הבינלאומי של בנגקוק לזה של סוקותאי, שסימולו THS. הוא נמצא כ-30 ק"מ מצפון לעיר החדשה. טיסה תעלה בסביבות 2000 באט. אפשר להוזיל משמעותית אם טסים משדה התעופה DMK בבנגקוק אל Phitsanulok. כרטיס יעלה החל מ-490 באט בלבד. הרכבת אינה עוברת דרך סוקותאי, אך עוצרת ב-Phitsanulok, המרוחקת 50 ק"מ ממזרח לסוקותאי, אליה ניתן להגיע מבנגקוק (החל מ-340 באט לאדם למושב ממוזג, 6 שעות) או מצ'יאנג מאי (החל מ-330 באט לאדם למושב ממוזג, 6-7 שעות). מתחנת הרכבת יש נסיעה של עוד שעה עד לסוקותאי. אוטובוסים מגיעים אל תחנת האוטובוסים שבעיר מבנגקוק (מהתחנה הצפונית, 6 שעות, החל מ-260 באט לאדם), מצ'יאנג מאי (5.5 שעות, החל מ-260 באט לאדם) ומ-Phitsanulok (שעה, 45 באט לאדם).

העיר מלאה בסונגטואים ובטוקטוקים. מחיר הנסיעה מהעיר לאתר העתיקות עולה כ-20 באט בסונגטואו (הנהג יבקש 30 באט). אפשר לשכור טוקטוק צמוד לטיול של חצי יום או יום והוא יעלה 1000/500 באט בהתאמה.

לינה

לינה

אם מטרת הביקור בעיר היא ביקור באתר העתיקות, אז מומלץ מאוד ללון באחד מבתי המלון הקטנים שמחוץ לחומות העיר העתיקה. שניים מאוד מומלצים הם Legendha ו-Tharaburi. אם בחרתם ללון בעיר החדשה, הגסט האוסים ובתי המלון ממערב לנהר מציעים תמורה לכסף מהטובות במדינה.

IMG_7270.JPG

בתמונה: מלון Legendha הוא מהטובים שבמלונות העיר העתיקה בסוקותאי

אתרים

אתרים

אתר העתיקות - הפארק ההיסטורי למעשה מקיף את העיר העתיקה של סוקותאי וכולל גם את המקדשים המרוחקים יותר. העיר הפנימית מוקפת חומה ומכילה 12 מונומנטים כולל מוזיאון Ramkhamhaeng, אשר מכיל ממצאים שנמצאו בסביבה. יש מספר מקדשים ומונומנטים חשובים גם מחוץ לחומות. את המקדשים Si Chum ו-Saphan Hin אסור להחמיץ בגלל האמנות הבודהיסטית המיוחדת. האזור המרכזי משוחזר יותר ושאר האזורים אותנטיים יותר.

הדרך הטובה ביותר לסייר בין האתרים היא עם אופניים. אפשרות בנקל לשכור זוג (20 באט) מהדוכנים הרבים מחוץ לכניסה לעיר העתיקה או בפארק בסמוך לכניסה הראשית. אפשר לטייל ברגל באזור המרכזי והצפוני או להצטרף לטיול המאורגן באמצעות טראם חשמלי המסתובב בין המונומנטים (40 באט לאדם). הזמן הטוב ביותר לבקר באתר הוא בשעות הבוקר לפני שמגיעים כל הטיולים המאורגנים, בשעת ארוחת הצהרים או לאחר השעה 16:00 כשהרוב עוזבים. אל תשכחו לקחת מפה חינמית ממשרד הכרטיסים של האתר.

המסלול הנכון (האתרים בכחול הם החשובים ביותר): להתחיל במרכז העיר העתיקה במקדש Si Sawai בו נשתמרו היטב שלושה מגדלים קמריים מהמאה ה-12. הוא נמצא מעט דרומית לכניסה. משם להמשיך צפונה למקדש Mahathat המפורסם ביותר, שם תראו את הבודהה הענק היושב בין העמודים. משם להמשיך צפונה ולחלוף דרך מקדש Chana Songkhram עם הצ'די הענק ודרך מצבת הזיכרון, שם תראו את המלך Ramkhamhaeng יושב על מעין ספסל מוגבה. משם ממשיכים למקדש הסמוך ממערב Sra Sri עם הצ'די הגדול, שנמצא מעבר לגשר ומספק השתקפויות נפלאות באגם וממנו. 

Sukhothai Central Park Map.png

בתמונה: מפת מרכז העיר העתיקה

משם נוסעים אל צפון העיר העתיקה ומבקרים במקדש המרשים Si Chum, שם תחזו בפסל הבודהה הענק מציץ אליכם מבעד לחריץ בקיר. ממזרח לו נמצאים השרידים של המקדש הקמרי Phra Phai Luang מסוף המאה ה-12, שהיה אז המקדש החשוב ביותר בעיר.

IMG_7362.JPG
IMG_7352.JPG

בתמונות: מקדש Si Chum הוא המרתק במקדשי צפון העיר העתיקה

משם נוסעים אל מערב העיר העתיקה, שם צריך לטפס מדרגות רבות לגובה של 200 מטר, המובילות לאחד מפסלי הבודהה המרשימים בפארק במקדש Saphan Hin. סביבו ביער יש מקדשים נוספים. המקדשים מדרום וממזרח לעיר העתיקה פחות מעניינים ואם עדיין נשאר לכם זמן, אתם מוזמנים לבקר במוזיאון הלאומי Ramkhamhaeng, שנמצא בסמוך למקדש Mahathat במרכז העיר העתיקה.

IMG_7338.JPG

בתמונה: המגדלים הקמריים במקדש Si Sawai

מיקום: אתר העתיקות מרוחק 12 ק"מ ממערב לעיר החדשה. שעות פתיחה: מידי יום בשעות 06:00-21:00. כרטיסים נמכרים רק עד שעה 18:00. המוזיאון פתוח מידי יום בשעות 08:30-16:30. עלות: האתר מחולק לחמישה אזורים. כניסה לכל אזור עולה 40 באט לאדם או 150 באט לכרטיס משולב הכולל את כל האזורים והמוזיאון ליום אחד (שזה לא כדאי כי תבקרו קרוב לודאי רק בשלושה אזורים). כניסה לרכב בתשלום נוסף. לפעמים הכניסה חופשית לאחר שעה 16:00. הכניסה למוזיאון עולה 30 באט. אתר: www.sukhothai.go.th/tour/tour_01.htm

Sukhothai Park Map.png

בתמונה: מפת הפארק ההיסטורי (לחצו להגדלה). פירוט המספרים למטה

פירוט האתרים במפה: מקדש Si Sawai (מספר 5), מקדש Mahathat (מספר 2), מקדש Chana Songkhram (מספר 8), אנדרטת המלך Ramkhamhaeng (מספר 1), מקדש Sra Sri (מספר 7), מקדש Si Chum (מספר 14), מקדש Phra Phai Luang (מספר 11), מקדש Saphan Hin (מספר 26), המוזיאון הלאומי Ramkhamhaeng (מספר 3).

Si Satchanalai - נקראת גם העיר התאומה של סוקותאי, אך היא הרבה פחות יפה, מתוירת וצפופה ממנה. גם היא אתר מורשת עולמי של אונסק"ו. בשעה שהמלך שלט בסוקותאי, נסיך הכתר שלט ב-Si Satchanalai. הממצאים הארכיאולוגיים במקדש Chum Chuen מעידים כי אנשים התגוררו שם כבר במאה השלישית. להבדיל מערים אחרות באותה תקופה, שנבנו על ציר מזרח מערב, Si Satchanalai בנויה ומתפתלת סביב הנהר מצפון מערב לדרום מזרח. דבר נוסף מיוחד היא העובדה שחומות העיר מקיפות רכס החוצה את העיר. אתר העתיקות ההיסטורי כולל את העיר העתיקה בין החומות, את אתר Chalieng ממזרח לעיר, את אתר הכבשנים מצפון ועוד מספר מקדשים במערב. אתרי החובה הם העיר העתיקה והמקדשים המזרחיים.

מיקום: האתר מרוחק 68 ק"מ מצפון לסוקותאי והוא מתאים בעיקר למי שמגיע ברכב מצ'יאנג מאי ואז הוא בדרך לסוקותאי. שעות פתיחה: מידי יום בשעות 08:00-17:00. עלות: 100 באט לכל אתר בנפרד או 220 באט לכרטיס המשלב את כל האתרים. כניסה עם רכב עולה 50 באט נוספים. השכרת אופניים עולה 30 באט ליום.

IMG_7247.JPG

בתמונה: Wat Chang Lom הוא אחד היפים במקדשי Si Satchanalai.   

IMG_7253.JPG

בתמונה: פסלי אריות

logo 1.png
bottom of page