top of page
ראש העמוד

איוטאיה

העיר נמצאת בסך הכל 85 ק"מ מצפון לבנגקוק והייתה בירתה השנייה של הממלכה התאית בשנים 1350-1767. 33 מלכים שלטו בה במשך 417 שנות הממלכה וניהלו יותר מ-70 מלחמות. מיקומה המרכזי בין סין, הודו והארכיפלג המלזי הפכו אותה לבירת המסחר של אסיה ואולי אף של העולם כולו. בשנת 1700 היא הייתה העיר הגדולה בעולם עם יותר ממיליון תושבים. כל זה לא מנע ממנה להיחרב כמעט בן לילה ולהמחק כמעט כליל מעל פני האדמה עם פלישת הבורמזים בשנת 1767. כיום נשארו מעט מאוד שרידים היכולים להמחיש עד כמה העיר הייתה מרשימה וחשובה. רוב השרידים הם מקדשים וארמונות מכיוון שהם היו היחידים שנבנו מאבן באותה תקופה. העיר הוכרה על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית וקרבתה היחסית לבנגקוק הופכים אותה ליעד נוח מאוד לטיול יומי מבנגקוק.

הזמנת יום טיול למקדשי איוטאיה וארמון הקיץ

IMG_7427.JPG

פסלי בודהה מרשימים עטויי גלימה כתומה ניצבים בין המקדשים

איוטאיה היא למעשה אי בתוך שלושה נהרות המתמזגים זה לזה: נהר Chao Phraya, נהר Lopburi ונהר Pa Sak. תחנת הרכבת נמצאת ממזרח לאי ורוב התיירים מגיעים לעיר תוך שהם חוצים את הנהר באמצעות סירת מעבורת. העיר קטנה וקלה מאוד להתמצאות, רחוב U Thong הוא כביש טבעת המקיף את כל האי, רוב שרידי המקדשים נמצאים בצפון מרכז האי ואילו רוב בתי המלון, הגסט האוסים וחיי הלילה מרוכזים בצפון מזרח האי.

הגעה ותחבורה

הגעה ותחבורה

הדרך הזולה והיפה ביותר להגיע לאיוטאיה היא באמצעות רכבת. רכבות יוצאות לפחות אחת לשעה משתי תחנות בבנגקוק, הנסיעה לוקחת 70-100 דקות ועולה החל מ-310 באט לנוסע במחלקה השנייה הממוזגת. כמובן שיש עלות נוספת וזמן הגעה לתחנת הרכבת בבנגקוק. מתחנת הרכבת באיוטאיה נכנסים לאי באמצעות סירת מעבורת והליכה ברגל. ואנים יוצאים ממספר תחנות בבנגקוק, נוסעים שעה וחצי ועולים 150-340 באט לאדם. מונית ישירה נוסעת כשעה וחצי ועולה החל מ-2000 באט לכיוון. תיירים רבים מגיעים לאיוטאיה עם ספינות מבנגקוק, חלקן עוצרות בדרך בארמון Bang Pa In ויש להזמין אליהן מקום מראש. בדרך כלל זה חלק מטיול של יום שלם כשכיוון אחד מבוצע עם ספינה והשני עם אוטובוס. 

רכישת כרטיס רכבת או הסעה לאיוטאיה

מקנצ'נבורי אפשר להגיע ישירות עם ואנים (3 שעות, 890 באט לנוסע) או עם מונית (שעתיים וחצי, 3300 באט). משמורת קאו יאי אפשר להגיע עם מונית (שעתיים ורבע, החל מ-3300 באט).

הדרך הפופולרית ביותר להתנייד בתוך איוטאיה ולטייל בין השרידים היא באמצעות אופניים (100 באט לזוג ליום), המושכרים במקומות רבים. הדרכים סלולות והמרחקים קצרים. תבדקו טוב את האופניים, בקשו מנעול ומפה וצאו לדרך. אם אתם לא רוצים להתאמץ אז גם באיוטאיה יש טוקטוקים, הם גדולים מאלו של בנגקוק ולוקחים בקלות עד 6 נוסעים. צפו למחיר של כ-250 באט לשעה והמחיר לשעה כמובן יורד ככל שלוקחים ליותר שעות. הדרך האחרונה והמיוחדת לבקר בעתיקות היא באמצעות שיט בסירה בנהר שמקיף את האי (החל מ-1000 באט לסירה). יש גם שיט בערב בשעות שהשרידים מוארים.

לינה

לינה

רוב התיירים מגיעים לטיול יומי מבנגקוק ואינם ישנים באיוטאיה. יש מספר רב של גסט האוסים בצפון מזרח האי, בין הרחובות Naresuan ו-Pamaphrao, באזור Naresuan Soi 2 מול הקצה המערבי של שוק Chao Phrom. מגוון בתי המלון ברמה גבוהה יותר מצומצם ואפשר למצוא אותם לצידי הנהר. מומלץ מלון Krungsri River בן ה-4 כוכבים במיקום נהדר.

אתרים

אתרים

אתר העתיקות - פארק העתיקות הנמצא בצפון מרכז האי מכיל אוסף שרידי ארמונות ומקדשים מימי הפאר של איוטאיה. חמישה מהם חשובים ומרשימים יותר מהאחרים וחובה לכלול אותם בביקור במקום. ניתן לגוון את הביקור במקדשים עם ביקור באחד משני המוזיאונים. חלק מהשרידים בתשלום וחלקם לא, אבל חשוב להקפיד על קוד לבוש מקדשים גם באלו אליהם הכניסה חופשית. אם אתם יכולים, מומלץ מאוד להשאר ולצפות במקדשים המוארים בשעות הערב, בין השעות 19:00-21:00. בחלק מהמקדשים ניתן לשכור מדריך שמע באנגלית.

המסלול המומלץ: מתחילים בצפון מערב האי במקדש Lokayasutharam. משם ממשיכים מזרחה כ-300 מטרים אל מקדש Si Sanphet ולאחריו מציצים באולם התפילה Wihan Mongkhon Bophit שמולו מדרום. משם ממשיכים 200 מטרים דרומית מזרחית אל מקדש Phra Ram. מי משעוניין לבקר במוזיאון הלאומי Chao Sam Phraya ימשיך משם כ-400 מטרים דרומה והאחרים ילכו עוד מזרחה כ-800 מטרים לכיוון צמד המקדשים הסמוכים Ratchaburana ו-Mahatat. מזרחה משם, בצפון מזרח האי, במרחק כ-2 ק"מ נמצא מוזיאון ההיסטוריה של איוטאיה Chantharakasem. זה הזמן לצאת החוצה מהאי ולבקר בצמד המקדשים שמדרום וממזרח לאי. הראשון והמזרחי ביניהם הוא Wat Yai Chaimongkon, המקדש הססגוני והיפה ביותר באיוטאיה. ממנו סעו כ-1.5 ק"מ מערבה אל מקדש Phanan Choeng הסמוך לאי ולנהר. לסיום נוסעים כ-8 ק"מ אל מקדש Chai Wattanaram, שנמצא בדרום מערב האי, קינוח ליום נפלא. את המקדשים המודגשים אסור לפספס.

Lokayasutharam

Wat Lokayasutharam - במקדש הפתוח הזה נמצא הבודהה הענק השוכב שאורכו 42 מטרים וגובהו 8 מטרים. פני הבודהה פונות מערבה ולכן אחר הצהריים השמש תאיר אותו בצורה אופטימלית לצילום. המקום פתוח והכניסה חופשית.

IMG_7439.JPG

הבודהה השוכב הענק במקדש Lokayasutharam

Si Sanphet

Wat Si Sanphet - המקדש הגדול ביותר באיוטאיה ואחד הפופולריים בה, הידוע בעיקר בשל שורות הצ'די המיוחדים בו. הוא נמצא בשטחו של הארמון המלכותי הקדום ושימש בעיקר לטקסים דתיים ממלכתיים. מכיוון שזה היה המקדש של הארמון המלכותי, הוא היה מקביל בחשיבותו אז לחשיבות כיום של מקדש בודהה האזמרגד שנמצא בארמון המלך בבנגקוק. הכניסה לארמון ולמקדש משותפת אם כי מהארמון כמעט ולא נשאר זכר. פתוח: 08:30-17:00. עלות: 50 באט לאדם.

 

ממול למקדש נמצא אולם התפילה הקדוש Wihan Mongkhon Bophit, בו ניצב פסל בודהה מארד מהגדולים בתאילנד, שגובהו 17 מטרים. פתוח: 08:00-16:30. עלות: הכניסה חופשית. מקדש Phra Ram מכיל מונומנט מרכזי ענק ועוד כמה צ'די קטנים. מדרגות בצד מאפשרות לעלות לתצפית יפה על איוטאיה. לגונה גדולה נמצאת בחזית המקדש הנמצא מחוץ לשטח הארמון הגדול. פתוח: 08:00-16:30. עלות: 50 באט לאדם.

IMG_7413.JPG

שלושת הצ'די המרכזיים המרשימים של מקדש Si Sanphet

Chao Sam Phraya מוזיאון

מוזיאון Chao Sam Phraya - המוזיאון הלאומי קרוי על שם מלך איוטאיה במאה ה-15 ומציג אוסף חפצי אמנות שנמצאו בחפירות ובשחזור של מקדשי העיר ושרדו את הביזה הבורמזית. בין אלפי המוצגים יש פסלי בודהה, חפצי זהב, חפצי קדושה ואוצרות נוספים. במוזיאון יש שלושה מבנים. מבנה מספר 1 הדו קומתי מציג את האוסף המעניין ביותר. יש הסברים גם באנגלית. פתוח: ימי שלישי עד ראשון 09:00-16:00. עלות: 150 באט לאדם. 

Wat Mahatat

Wat Mahatat - המקדש, שמשמעות שמו היא המקדש של השריד הגדול, הוא מהחשובים בעיר. הוא נבזז כליל על ידי הבורמזים, אך מכיל מספר מונומנטים וכן פסלי בודהה חסרי ראש. במקדש נמצא הפסל המצולם ביותר באיוטאיה, פסל ראש בודהה העשוי אבן חול ומונח לו בתוך סבך שורשי עץ שצמחו סביבו. פתוח: 08:00-18:00.  עלות: 50 באט לאדם.

 

מקדש Ratchaburana, שנבנה בשנת 1424, נמצא ממש ממול ומכיל מונומנט גדול שלאחרונה שוחזר למצבו המקורי ונראה בבירור כשמגיעים ממזרח. ניתן לטפס לתוך המונומנט לתצפית יפה ותצוגה קטנה ומדרגות מסתוריות מובילות למטה אל שני חדרים עזובים עם ציורים מקוריים על הקירות. פתוח: 08:00-17:00. עלות: 50 באט לאדם.

IMG_7456.JPG

ראש בודהה בשורשי העץ, התמונה הכי מצולמת באיוטאיה

Chantharakasem מזיאון

מוזיאון Chantharakasem - זהו למעשה ארמון שנבנה במאה ה-17 למלך Naresuan ושוחזר על ידי המלך ראמה ה-4 על מנת לשמש כארמונו. במוזיאון מוצגים חפצים עתיקים כגון כלי אוכל מסין, כלי נשק, חפצים אישיים של המלך ופסלי בודהה. פתוח: ימי רביעי עד ראשון 09:00-16:00. עלות: 100 באט לאדם.

Wat Yai Chaimngkhon

Wat Yai Chaimongkhon - זהו ללא ספק המקדש המרהיב ביותר באיוטאיה וזה שיש ממנו הכי הרבה תמונות. במקדש תראו בודהה שוכב ענק וצ'די גדול עטויים בגלימה כתומה ועשרות פסלי בודהה בשורות עוטים גלימה זהה וזה יוצר מחזה כתום מרהיב במיוחד שנראה כתמונה לא אמיתית. פתוח: 08:00-17:00. עלות: 20 באט לאדם.

IMG_7523.JPG

חלק קטן מתוך שורות אינסופיות של בודהות בגלימה כתומה

Phanan Choeng

Wat Phanan Choeng - במקדש נמצא פסל בודהה מהמאה ה-14, שגובהו 19 מטרים. זהו אחד הפסלים האהובים ביותר באיוטאיה והוא מוקף בכ-84,000 פסלונים קטנים הנמצאים בתוך גומחות בקיר. הוא נמצא מחוץ לאי, בפינה הדרום מזרחית שלו. פתוח: 08:00-17:00. עלות: 20 באט לאדם.

Chai Wattanaram

Wat Chai Wattanaram - אחד המקדשים הקמריים המרשימים של איוטאיה משנת 1630. במרכז המקדש הגדול יש צ'די ומסביבו המון פגודות מקיפות אותו. הוא שימש את המלך ובני המשפחה המלכותית. ניתן לטפס על הצ'די המרכזי לתצפית יפה. הוא נמצא מחוץ לאי, בפינה הדרום מערבית שלו ונראה נהדר משיט בנהר. פתוח: 08:00-17:00. עלות: 50 באט לאדם.

IMG_7479.JPG

מקדש Chai Wattanaram המלכותי

Phu Khao Thong

Wat Phu Khao Thong - מונומנט מרשים משנת 1387 שנמצא מחוץ לאי בצפון מערב העיר ומכיל צ'די שנבנה על ידי מלך בורמה בשעה שזה שלט בעיר בשנת 1569. הצ'די בצורת פירמידה נבנה על המקדש המקורי לציון ניצחונו על ממלכת איוטאיה. 79 מדרגות מוליכות במעלה הצ'די אל תצפית יפיפייה על שדות האורז מסביב והעיר העתיקה. פתוח: 07:00-17:00. הכניסה חופשית.

המרכז ללימודי היסטוריה

המרכז ללימודי היסטוריה של איוטאיה - Ayutthaya Historical Study Center ממחיש נהדר את עברה המפואר של העיר בתקופה בה שימשה כבירת תאילנד באמצעות מיצג תלת מימדי, תצוגות וסרטי וידאו. המרכז מסייע רבות להבין את התפתחות העיר על פני הזמן ואת אורח החיים בה. הוא נמצא ברחוב Rotchana, מעט דרומית מזרחית למוזיאון Chao Sam Phraya. פתוח: ימי רביעי עד ראשון 09:00-16:30. עלות: 100 באט למבוגר ו-50 באט לילד.

השוק הצף של איוטאיה

השוק הצף של איוטאיה - שוק צף ססגוני הבנוי על גבי פלטפורמות עץ על הנהר ומכיל 23 אזורים שונים, בהם תוכלו למצוא צעצועי עץ, עבודות יד, ביגוד, אביזרים, מזכרות והרבה אוכל. השוק הוקם על מנת להנציח את התרבות התאית ולכן הוא בנוי בסגנון מקומי, התלבושות מסורתיות, יש הופעות פולקלור וניתן לחוש את התרבות. ניתן לשכור סירה ולשוט בין הסירות ואפשר לרכב על פילים בתשלום. השוק נמצא ממזרח לאי ליד מקדש Maheyong. פתוח: 09:00-19:00, הכניסה חופשית. www.ayothayafloatingmarket.in.th/en

Bang Pa In ארמון

ארמון Bang Pa In - זהו ארמון הקיץ של מלכי תאילנד, המפלט שלהם מהחום והלחות של בנגקוק הגדולה. הוא נבנה על ידי מלך איוטאיה Prasat Thong בשנת 1632, ננטש בבזיזה של העיר בשנת 1767, שוחזר על ידי המלך ראמה ה-4 באמצע המאה ה-19 והורחב על ידי ראמה ה-5 שהוסיף גנים ומבנים בסגנון אירופאי לקראת סוף המאה. הארמון אינו משמש למגורים כיום, אלא לאירועים לאומיים בלבד. המתחם אינו מאוד גדול ואין בעיה לטייל בו ברגל. מי שמתקשה ללכת יכול לשכור רכב גולף ואפשר לרכב על אופניים. נדרש קוד לבוש מקדשים ואפשר להצטייד בלבוש צנוע בכניסה. בכניסה יש גם מסעדה.

הארמון האירופאי נח לו על גדת האגם, במרכזו פביליון אלגנטי בסגנון תאי עם השם המפחיד The Divine Seat of Personal Freedom והוא דוגמא יחידה במתחם לארכיטקטורה תאית. הפסל במרכזו הוא של ראמה ה-5 ונבנה על ידי בנו. האגם מחלק בין המתחם החיצוני הציבורי למתחם הפנימי הפרטי. במתחם הפנימי יש מספר מבנים בסגנונות שונים. מבנה המגורים המרכזי הוא שחזור מודרני של המקורי. הוא בנוי בסגנון ארט דקו פריזאי למרות שהמקור היה בסגנון שווייצרי. המבנה עדיין משמש מידי פעם את משפחת המלוכה ולכן אינו פתוח לציבור. המבנה המעניין ביותר במתחם הפנימי שפתוח לציבור הוא מבנה המגורים הסיני Heavenly Light, שהובא לכאן מסין במתנה למלך ראמה ה-5 בשנת 1889. ממש מחוץ למתחם הפנימי נמצא מבנה המגורים Varobhas Bimarn, שגם הוא פתוח לציבור. אפשר לצפות בשלושה חדרים: חדר הכס הרשמי, חדר אירוח שצמוד אליו ופחות רשמי וחדר האוכל המהודר. אם תתקרבו לנהר תבחינו במבנה על אי, הנראה כמו כנסיה גותית, אך הוא מקדש בודהיסטי הנקרא Wat Niwet Thamaprawat וראוי אף הוא לביקור. מגיעים אליו באמצעות רכבל החוצה את הנהר (ומתחבא אחרי מגרש החניה). 

מיקום: נמצא בדרום מחוז איוטאיה, כ-60 ק"מ צפונית לבנגקוק. ההגעה מאיוטאיה בקלות באמצעות סונגטואו או מונית. הדרך תארך כ-40 דקות. מונית תעלה 250 באט לכיוון (20 דקות). הרכבת מבנגקוק עוצרת במקום ומהתחנה ממשיכים לארמון עם טוקטוק. מונית מבנגקוק תעלה כ-2000 באט. פתוח: 08:00-16:00. עלות: 100 באט לאדם.

IMG_7543.JPG

עוד תמונה ממקדש Wat Yai Chaimongkhon הבלתי נשכח

bottom of page