top of page
ראש העמוד

קאוסוק

זוהי ללא ספק שמורת הטבע המדהימה ביותר בתאילנד ואחת היפות בעולם. זהו יער הגשם העתיק ביותר בעולם ובו הרי גיר עצומים, עמקים, אגמים עוצרי נשימה ומגוון עצום של בעלי חיים וצמחיה, כולל פרח הרפלסיה, שהוא הפרח הגדול ביותר בעולם. גודלה של השמורה 739 קמ"ר וחיים בה טיגריסים ונמרים בסכנת הכחדה, דובים מלאיים, כ-200 פילי בר, גיבונים, טפירים, נחשים, עכבישי טרנטולה ומעל 300 מיני ציפורים. השמורה היא מקום עתיר יתושים בגלל כמויות המים העצומות בה ובעונה הגשומה יש בה המון עלוקות, הגורמות אי נעימות רבה ואם פגשתם אחת על הרגל, עדיף לתת למקומי לטפל בה ולא לנסות להסירה לבד. השמורה חמה ולחה לאורך כל חודשי השנה, הטמפרטורה בה די יציבה ויורדת בה כמות עצומה של גשמים, בעיקר בספטמבר. הזמן המתאים ביותר לביקור בה הוא בחודשים דצמבר עד פברואר.

20200206_112119.jpg

בתמונה: מצוקים גירניים, מים ירוקים, שמים תכולים, קאוסוק

אפשר בגדול לחלק את השמורה לשני אזורי ביקור, שדי מרוחקים האחד מהשני. הראשון זו שמורת קאוסוק עצמה שביקור בה יכול לכלול טרקים רגליים וצפייה בפרח הרפלסיה, שיט קאנו או אבובים על נהר הסוק, טיולי פילים ולינה בבתים על העצים. השני זה האגם העצום (165 קמ"ר) המדהים Cheow Lan. זהו אגם מלאכותי שנוצר כתוצאה מהקמת סכר Ratchaprapha והוא נמצא כ-60 ק"מ ממזרח לשמורה (שעה נסיעה). עומק המים בו 90-100 מטרים. הביקור באגם כולל בדרך כלל שיט באגם ביום, בלילה ובבוקר מוקדם על מנת לראות את הערפילים, טיול רגלי, ביקור במערה, לינה בבקתות צפות ועוד. אני ממליץ מאוד לא לוותר על ביקור בשמורה ובאגם היפיפה. בכניסה לאגם משלמים דמי שמורות טבע בסך 300 באט לאדם ועוד 20 באט מס נמל. שימו לב כי קשה מאוד להיסחב עם מזוודות בסירה המובילה לבקתות הצפות ורצוי להגיע עם מטען קטן ככל האפשר.

IMG_2024.jpg

בתמונה: ערפילי הבוקר מעניקים לשמורה קסם מיוחד

מומלץ מאוד להגיע למקום לשלושה ימים מלאים לפחות. יום אחד לבקר בשמורה עצמה ולישון בבית על העץ וביום השני לצאת לטיול מאורגן באגם הכולל לינה בבקתה צפה. לא ממליץ להגיע לשמורה מחוץ לעונה בגלל הגשמים הכבדים, הבוץ והעלוקות. אתר: www.khaosok.com

הגעה

הגעה

קאוסוק נמצאת על כביש 401, בדיוק באמצע הדרך בין קאולאק וסוראטאני ובמרחק נסיעה סביר מקוסמוי, קרבי ופוקט. השמורה מרוחקת 160 ק"מ מחוף פטונג בפוקט, 70 ק"מ מחופי קאו לאק, 160 ק"מ מחוף אוננג בקרבי ו-190 ק"מ מהמזח לקוסמוי. האגם מרוחק 184 ק"מ מחוף פטונג בפוקט, 125 ק"מ מחופי קאו לאק, 133 ק"מ מחוף אוננג בקרבי ו-135 ק"מ מהמזח לקוסמוי.

מפת קאוסוק.jpg

בתמונה: השמורה ממערב והאגם הענק ממזרח. מתוך khaosokcentretours.com

אפשר להגיע לשמורה במגוון דרכים. מונית לשמורה תעלה 3500 באט מחוף פטונג בפוקט, 3000 באט משדה התעופה של פוקט, 2800 באט מקרבי ו-1600 באט מקאו לאק. ואן ציבורי יעלה 750 באט לאדם מפוקט, 450 באט לאדם מקרבי, 350 באט לאדם מקאו לאק ו-690 באט לאדם מקוסמוי כולל המעבורת. שדות התעופה הקרובים ביותר נמצאים בסוראטאני ובקרבי. משדה התעופה של סוראטאני אפשר להגיע לאגם (שעה נסיעה) במונית (1400 באט) או ואן ציבורי (300 באט לאדם) ולשמורה (שעתיים נסיעה) במונית (1500 באט) או ואן ציבורי (300 באט לאדם). משדה התעופה של קרבי אפשר להגיע לאגם (מונית 2600 באט, 2.5 שעות נסיעה) או לשמורה (מונית 2650, ואן ציבורי 600 באט לאדם, 2-4 שעות נסיעה). אל סוראטאני ניתן להגיע גם עם רכבות ואוטובוסים מבנגקוק ומשם להמשיך לשמורה. אוטובוס מסוראטאני לשמורה יוצא כל שעה, עולה 80 באט לאדם ונוסע שעתיים ואילו מפוקט יוצא מספר פעמים ביום, עולה 180 באט לאדם ונוסע 5 שעות.

לינה

לינה

גם הלינה בקאוסוק נחלקת לשני האזורים. בשמורה עצמה רוב בתי המלון מפוזרים מסביב לכביש הגישה המרכזי לשמורה שיוצא צפונה מכביש 401 וסביב דרכים צדדיות ממזרח לו. יש שם בסביבות 40 ריזורטים, חלקם עם חדרים רגילים וחלקם מיוחדים יותר עם בתים הבנויים על העצים בתוך הטבע. בית על העץ הוא חוויה יוצאת דופן המתאימה בעיקר לצעירים שהטיפוס לבית לא יהווה בעיה עבורם. אני ישנתי בבית כזה שמתחתיו זרם נהר הסוק ובמרפסת של הבית ביקרו אותי קופים. חוויה לכל החיים. המחירים בשמורה מאוד זולים ונעים סביב 1000-2000 באט לחדר ללילה בשיא העונה ברמת 3 כוכבים. יש רק ריזורט אחד ברמה של 4 כוכבים והוא דווקא פחות מומלץ.

IMG_1931.jpg

בתמונה: הבית שלי על העץ בריזורט המומלץ Our Jungle House

באגם מזומנת לכם חוויה נוספת לכל החיים בדמות לינה בבקתות צפות. ישנם מספר אתרי לינה המפוזרים באגם ברמות שונות מאוד החל מבקתות מאוד בסיסיות ועד לבקתות מפוארות במיוחד ואפילו בקתות קוטג' דו קומתיות. חשוב מאוד לוודא כשמזמינים מה מקבלים על מנת שלא תתאכזבו. בדרך כלל מחיר הלינה כולל גם את ההגעה לאתר, פנסיון מלא ולפעמים גם את הטיולים הרגליים והביקורים במערות. המחירים מתחילים ב-2500 באט לאדם ללילה ויכולים לטפס עד מחירים דמיוניים. הקפידו לבדוק את התכולה ולבחור לינה על פי הרמה והטיולים שאתם רוצים. הבקתות שבתמונה עלו 4000 באט כולל הכל.

20200206_114430.jpg

בתמונה: הבקתות הצפות Laguna Cheow Lan, חוויה שאין לתאר

פעילויות

פעילויות

טיולים רגליים בשמורה - אחת הפעילויות הפופולריות ביותר היא טיולים רגליים ביער הגשם בשמורה ומומלץ מאוד לעשות את זה עם מדריך שיסביר לכם על הצמחייה ועל בעלי החיים שתפגשו בדרך. יש רק שני טיולים קצרים שאפשר לעשות ללא מדריך. יש טיולים המתאימים לכל רמת קושי ולכל גיל. רוב הטיולים הרגליים כולל הטיול לצפייה ברפלסיה (שפורח בין ינואר למרץ בלבד) יוצאים מהשער הראשי של השמורה, אך יש גם כאלו היוצאים ממקומות אחרים. הטיול המרכזי בשמורה נקרא Ton Kloi Waterfall Trail, אורכו 7 ק"מ לאורך נהר סוק ממערב לכפר. בדרך רואים ארבעה מפלים ובריכה טבעית לשחייה, ערוץ מעניין של הנהר ובסוף מגיעים למפל כשם המסלול. ניתן לשכור מדריכים בכניסה לשמורה או להזמין מראש טיול מודרך מאורגן בכל סוכנות או בבתי המלון. הקפידו לא לגעת בצמחיה כי יש צמחים מזיקים.

IMG_2031.jpg

בתמונה: בשמורה וסביב האגם פוגשים קופים רבים.     

Rafflesia2.jpg

בתמונה: פרח הרפלסיה הגדול בעולם

IMG_2003.jpg
IMG_2002.jpg

בתמונות: עוד מיני בעלי חיים שפוגשים בשמורה ובאגם

מיקום: הכניסה לשמורה נמצאת בסוף הכביש הראשי של הכפר, במרחק של כ-1.5 ק"מ צפונית לכביש 401. שעות פעילות: מידי יום בשעות 08:00-18:00. עלות: הכניסה לשמורת הטבע עולה 300 באט למבוגר ו-150 באט לילד. מדריך עולה 600 באט לחצי יום או 1200 באט ליום שלם.

מסלולי טיול

נקודת התצפית San Yang Roi - נמצאת בצידו המערבי של הפארק ומאפשרת תצפית על הסביבה. היא נקראת Khao Sok Viewpoint במפות של גוגל. התצפית נמצאת בק"מ ה-113 של כביש 401 במרחק 5.5 ק"מ מערבית לכפר.

מפל Mae Yai - מפל הנופל בנפילה בודדת מגובה של 30 מטרים ומומלץ לבקר בו רק בעונה הגשומה, אחרת הוא יבש. הוא נמצא כמה מאות מטרים מדרום לנקודת התצפית San Yang Roi מצפון לכביש. אין שילוט אליו ויש לו חניה קטנה.

20200206_172055.jpg

בתמונה: סלעי שלושת האחים היפים באגם Cheow Lan

Khlong Pae Nature Trail - המסלול, שאורכו 6.5 ק"מ, מתחיל כ-11 ק"מ מזרחית לכפר בק"מ ה-99 של כביש 401. הוא יוצא משם צפונה ומסתיים באחד הערוצים הדרומיים של אגם Cheow Lan. אי אפשר לעשות את המסלול הזה ללא מדריך ובדרך כלל מקובל לשלב אותו עם שיט באגם וביקור באחת המערות.

Bang Hman Trail - מסלול ארוך ומאתגר ומאוד מעניין המתאים רק למטיילים מיומנים ואי אפשר לעשות אותו ללא מדריך. המסלול מתחיל ב-800 מטרים של עלייה מעט תלולה שלאחריו מגיעים למערת מים שאינה עבירה בעונת הגשמים ואז אי אפשר לבצע את המסלול כי אי אפשר לעקוף את המערה. במערה יש מספר מיני צפרדעים ועטלפים. מצידה השני של המערה ממשיכים לצעוד עוד 7 ק"מ עד לסיום בתחנת הריינג'רים. במהלך הדרך מבקרים מפל שגובהו 70 מטרים וצופים בפרחי רפלסיה ובציפורים וזוחלים מעניינים. סה"כ 3-4 שעות הליכה. המסלול מתחיל על כביש 401, כ-27 ק"מ מזרחית לכפר.

מערות

מערות באגם Cheow Lan - סביב האגם יש 3 מערות מעניינות והטיולים המאורגנים בדרך כלל כוללים ביקור באחת מהן. מערת Nam Talu היא המעניינת מביניהן. אורכה של המערה 500 מטרים והיא נמצאת בערוץ Klong Pae בדרום מרכז האגם, כ-4 ק"מ ממנו. הדרך למערה אורכת שעה וחצי, היא מאוד מעניינת, במהלכה חוצים נחלים, נעזרים בחבלים ופוגשים לא מעט חיות כגון קופים, לטאות, עכבישים עצומים, ציפורים, פרפרים צבעוניים, סרטנים, פטריות ענק על העצים ועוד. למערה יש פתח רחב מאוד ומים זורמים דרכה. לפני שנכנסים מאפסנים את המצלמות והטלפונים בתיק חסין למים אצל המדריך. ההליכה במערה מתבצעת עם פנסי ראש וכל הזמן יש מים. לפעמים הולכים במים עד המותניים ולפעמים ממש שוחים במים עמוקים. במהלך הדרך יש גם טיפוס במעבר צר בין שני קירות. לחצות את המערה לוקח כשעה וחצי ולא הייתי לוקח ילדים קטנים. הביקור במערה היה מבחינתי אחת החוויות הגדולות שחוויתי ואסור להחמיצה. המערה מסוכנת מאוד בימים גשומים כי לא ניתן לדעת לאיזה מפלס יגיעו המים ומדריך אחראי לא יכניס אתכם בגשם. המערה פתוחה מאמצע דצמבר ועד סוף מאי בלבד.

IMG_2011.jpg

בתמונה: היציאה ממערת Nam Talu המדהימה

מערת Diamond נקראת גם Pra Kie Phet Cave ונמצאת בערוץ Klong Ka בדרום מזרח האגם. זוהי מערת נטיפים מרשימה מאוד וביתם של עטלפים רבים ונדרשים פנסים על מנת לבקר בה. מערת Pakarang נמצאת על הגדה של אגם קטן שנקרא Ha Roi Rai הנמצא מצפון ל-Klong Long באגם. היא נקראת גם Coral Cave כי נמצאו בה מאובנים של אלמוגים. היא שימשה בעבר קומוניסטים מתנגדי המשטר.

שיט בנהר סוק

שיט בנהר Sok - יש מגוון פעילויות שיט בנהר סוק, אך יש לקחת בחשבון שהנהר די רדוד בעונה היבשה, קשה מאוד לשוט בו ואני ממליץ לשוט בו רק בעונת הגשמים ומיד לאחריה. ניתן לשוט במורד הזרם האיטי עם קיאקים או עם אבובים. כדאי מאוד לעשות את זה עם מדריך שיחתור עבורך ויאפשר לך ליהנות מהנוף וגם יסביר ויראה בעלי חיים מעניינים בצדדים כגון צפרדעים, ציפורים, נחשים, לטאות ענק ועם קצת מזל אז גם קופים. המצוקים המרשימים בצדדים וחיי המקומיים על המים, שעוסקים בדיג ובכביסה מוסיפים עניין רב לשיט. טיול של שעתיים בקיאקים עם מדריך חותר כולל עצירת שחייה עולה בסביבות 800 באט לאדם. טיול דומה עם אבובים עולה 500 באט לאדם.

IMG_1567.jpg

בתמונה: קיאקים בנהר Sok

בילוי עם פילים

בילוי עם פילים - גם כאן אפשר לבלות חצי יום או יום שלם עם פילים, ללמוד עליהם ועל האינטראקציה בינם לבין המהוט, להאכיל אותם, לרחוץ אותם בנהר ולטייל איתם ביער הגשם. מתאים למי שעוד לא עשה פעילות כזו במקום אחר בתאילנד. הפעילות נמשכת 2.5 שעות ועולה 1400 באט לאדם. מי שמחפש לרכב על פילים ימצא בשמורה גם אפשרות כזו.

20200207_074655.jpg
20200206_181434.jpg

בתמונות: נפרדים משמורת הטבע היפיפייה קאוסוק

logo 1.png
bottom of page