top of page
ראש העמוד

חגים ופסטיבלים

חלק מהתאריכים נקבע על פי הירח ולכן משתנה כל שנה. בלוח השנה משובצים התאריכים לשנה הקרובה 

פירוט כרונולוגי של חגים ופסטיבלים

פסטיבל הפרחים של צ'יאנג מאי (מתחיל ביום שישי הראשון של פברואר, 3 ימים) - הפסטיבל נחגג לציון צמיחתם של הפרחים בצ'יאנג מאי וכולל תהלוכה של קרונות ססגוניים המובילים פסלים, בעלי חיים וסצנות שלמות מסיפורי הרמאיאנה עשויים מפרחים. בנוסף, החוגגים משיטים עלי כותרת צבעוניים בנהר, משתתפים בתחרויות יופי, מופעים והמון תחרויות. האירוע מרהיב וחגיגי במיוחד במהלכו נצבעת כל העיר בפרחים ססגוניים. רוב האירועים נערכים בפארק Buak Hard בפינה הדרום מערבית של העיר העתיקה. אירוע שאסור להחמיץ

ראש השנה הסיני (תאריך משתנה) - שבוע של ריקודים סינים מסורתיים וצבעוניים עם דמויות של אריות ודרקונים. נחגג בעיקר בצ'יינה טאון בבנגקוק. בבנגקוק אפשר לצפות במצעד ענק לאורך רחוב Yaowarat עם מוזיקה, דוכני אוכל, נגינה, ריקודים ובובות דרקון ענקיות. החגיגות הגדולות נערכות ביום הראשון של החג וזהו גם התאריך בלוח השנה.

Makha Pucha Day (תאריך משתנה) - יום האהבה הבודהיסטי. מציין את דרשתו של בודהה בפני 1250 נזירים. נחגג בכל המדינה בתהלוכות עם נרות.

Chakri Day (בתאריך 6/4, אך לא בסופי שבוע) - מציין את כינון שושלת המלוכה צ'אקרי הנוכחית בשנת 1782.

Songkran (תאריך משתנה, 3 ימים) - ראש השנה המסורתי של תאילנד, מצוין בכל רחבי המדינה עם פולחנים שונים לכבוד הזקנים ויציקת מים על ידיהם, ריקודים ולהקות מוסיקה. הפסטיבל מאוד שמח ומאוד משעשע בעיקר בגלל מלחמות המים וההשפרצות הנהוגות בו המקררות את האוכלוסייה בתקופה החמה הזו. החגיגות הגדולות מתקיימות בבנגקוק (בעיקר באזור כיכר סיאם עד סנטרל וורלד וברחוב קאוסן), צ'יאנג מאי ופטאיה (עם תהלוכות לאורך החופים). החגיגות נמשכות עוד יום יומיים לאחר התאריכים הרשמיים.

יום ההכתרה Coronation Day (בתאריך 5/5 כל שנה) - היום המציין את הכתרתו של המלך הקודם האהוב, ראמה ה-9.

חגיגות הזריעה Royal Ploughing Ceremony (תאריך משתנה) - חגיגות גדולות בכיכר Sanam Luang בבנגקוק ליד ארמון המלך לציון תחילת עונת הזריעה ועל מנת לברך את החקלאים להצלחה וליבול שופע, בהשתתפות המלך.

Visakha Bucha Day (תאריך משתנה) - אחד המועדים הבודהיסטים החשובים ביותר. ביום זה בודהה נולד, הגיע להארה ונכנס לנירוונה. היום נחגג עם הרבה תהלוכות עם נרות במהלכו.

Asalha Bucha Day (תאריך משתנה) - מועד בודהיסטי המציין את הדרשה הראשונה של בודהה לחמישה תלמידיו הראשונים לאחר ההארה.

Khao Phansa Day (תאריך משתנה) - היום הראשון של שלושת חודשי ההתנזרות (התענית) הבודהיסטית (תקופת העונה הגשומה), שבהם גברים צעירים גוזרים על עצמם נזירות, מסתגרים במנזרים ועוסקים במדיטציה ולימוד בודהיזם. תושבי צפון מזרח תאילנד חוגגים בחג הזה את פסטיבל הנרות בתהלוכות של ריקודי פולקלור, מוסיקה, תלבושות מסורתיות והבאת נרות מגולפים ענקיים (בגודל של עד מספר מטרים) למנזרים על מנת שידלקו שם בכל תקופת הנסיגה של הגשם. החגיגות הגדולות ביותר נערכות בפרובינציית Ubon Ratchathani, שם מתקיימת תהלוכה עם קרוניות עליהן מובלים הנרות הדולקים ופסלי עץ בודהיסטים אל מקדשי העיר.

יום ההולדת של המלך ראמה ה-10 (בתאריך 28/7) - המלך הנוכחי, נולד בשנת 1952.

יום ההולדת של המלכה Sirikit (בתאריך 12/8) - המלכה הקודמת (אמא של המלך), נולדה בשנת 1932.

Chulalongkorn Day (בתאריך 23/10) - יום הזיכרון למלך ראמה ה-5, שהלך לעולמו בשנת 1910.

הפסטיבל הצמחוני של פוקט (תאריך משתנה, 8 ימים) - חג דתי בו מתקיימים טקסים המבטיחים מזל טוב לאלו המקיימים אותם. במהלך ימי הפסטיבל ניזונים תאים ממוצא סיני מאוכל צמחוני בלבד להיטהרות ומקיימים טקסים המסמלים את עינוי הגוף (כגון הליכה על גחלים ונעיצת סכינים ומחטים בגוף). אפשר לצפות בטקסים במקדשים שונים בפוקט.

Loy Krathong (תאריך משתנה) - פסטיבל זה הוא המתוק והרומנטי מכולם. אנשים רבים מתאספים בערב בצידי הנהר ומשיטים "קרטונגס", שהם למעשה סירות זעירות עשויות עלי בננה המעוצבים כעלי לוטוס ומקושטים בפרחים ונרות לאות תודה והערצה לאל המים. במקביל מתקיים פסטיבל Yi Peng Lantern, בו מופרחים באוויר כדורים פורחים המוארים בנרות. המקום הכי טוב לצפות בהשטת הקרטונגס הוא מקדש Wat Chai Mongkhon ואילו המקומות הכי טובים לראות את העפת הכדורים הפורחים הם על הגשרים Narawat ו-Iron ובפסל שלושת המלכים בעיר העתיקה. הפסטיבל במקורו הינדי ובא להודות בסיום עונת המונסונים המבורכים. החגיגות נערכות בכל תאילנד, אך היפות ביותר מתקיימות בצ'יאנג מאי ובסוקותאי. החגיגות מתחילות יום לפני התאריך ומסתיימות יום אחרי.

יום ההולדת של המלך ראמה ה-9 (בתאריך 5/12) - המלך האהוב הקודם, נולד בשנת 1927.

Constitution Day (בתאריך 10/12) - זהו יום ההנצחה להכרזתו של המלך ראמה ה-7 על החוקה הראשונה בשנת 1930.

bottom of page