top of page
ראש העמוד

סיבוב פאי - מה הונג סון

המרחק האווירי הקצר בין היעדים השונים במסלול היפיפה הזה מטעה והופך להיות רחוק מאוד כשמדובר בנסיעה מפותלת קשה הכוללת מספר בלתי נתפס של 1864 פיתולים. בסך הכל 131 ק"מ מפרידים בין צ'יאנג מאי לפאי ו-192 ק"מ בין פאי למה הונג סון, אך זמן הנסיעה ביניהן ברכב הוא מספר שעות. הדרך המרהיבה רצופה באתרים לביקור, מה שהופך את הסיבוב ליותר קל ואטרקטיבי. לדעתי זהו האזור היפה ביותר בתאילנד.

השכרת רכב בצפון

כיצד לעשות את "סיבוב פאי מה הונג סון"?

זהו אחד הטיולים הארוכים הפופולריים ביותר בצפון תאילנד. הוא מתחיל ונגמר בצ'יאנג מאי ועובר בדרך בנופים הרריים בדרך מפותלת מאוד עם שדות חקלאיים, כפרים, נהרות, תושבים מסבירי פנים ואוכל נהדר. המסלול מצריך לפחות 5-6 ימים, אם כי ראוי להקדיש לו יותר וניתן לעשות אותו עם רכב או אופנוע שכורים ואפילו בתחבורה ציבורית (אך פחות מומלץ). המסלול כאן מפרט את הדרך כשמתחילים צפונה נגד כיוון השעון:

צאו צפונה מצ'יאנג מאי, חצו את עמק Mae Rim והמשיכו צפונה בכביש 107. באזור העמק תוכלו לבקר באתר האומגות  Pheonix, בכפר של בני השבטים Karen Village ובחוות הסחלבים Bai. כעת חיזרו לכביש 107 והמשיכו שוב צפונה (שמאלה) עד הפניה שמאלה (מערבה) לכביש 1095 אל עבר פאי. לא הרחק משם נמצא מחנה הפילים המומלץ Kanta. (אופציה: יש אפשרות במקום לפנות לפאי להמשיך צפונה עוד 30 ק"מ נוספים לביקור במערות Chiang Dao ולאחר הביקור לחזור דרומה ולפנות ימינה לפאי). בדרך לפאי בקרו במפלי Mok Fa (נסיעה של 20 ק"מ מהפנייה לכביש 1095), בגייזר Pong Duet (נסיעה של 31 ק"מ נוספים) ובמעיינות החמים בשמורת הטבע Huai Nam Dong (נסיעה של 29 ק"מ). עוד 30 ק"מ נוספים מגיעים לפאי ואני ממליץ להקדיש לה יומיים מלאים לפחות. סה"כ הנסיעה מצ'יאנג מאי לפאי נטו 131 ק"מ.

 

מפאי המשיכו 49 ק"מ נוספים עד מערת Lod המפורסמת. המשיכו 22 ק"מ אל Mae Lana אם תרצו להעמיק את הביקור וממש לברוח מהעולם אל טרקים שקטים ובודדים, אך הרוב לא עושים זאת, או פשוט המשיכו 63 ק"מ לעבר מערת הדגים Tham Pla ובקרו במערה ובמפל המרשים מאוד (רק בעונה הגשומה) Pha Sua. משם ממשיכים דרומה ואז פונים ימינה (מערבה), בסך הכל 40 ק"מ, בדרך יפיפייה במיוחד לביקור בכפר של שבט Ban Rak Thai. חוזרים לכביש 1095 ופונים ימינה (דרומה), בסך הכל 27 ק"מ אל עבר אתר הספא Phuklon וממנו נוסעים עוד 17 ק"מ עד לבירת המחוז, מה הונג סון. אני ממליץ לבלות בה שני לילות ויום אחד מלא. סה"כ הנסיעה מפאי למה הונג סון נטו 192 ק"מ.

מה הונג סון מציעה טרקים בכפרי השבטים וטיולי רפטינג. ממנה ממשיכים 65 ק"מ דרומה אל עבר Khun Yuam, עיירת הגישה לשמורת מפלי Mae Surin ובדיוק אמצע הדרך עד לעיר Mae Sariang (נסיעה נוספת של 98 ק"מ). במה סריאנג פונים שמאלה (מזרחה) בדרכנו חזרה לצ'יאנג מאי, אחרי שמבקרים ב-Baan Mae Sam Laep, נקודת הגישה לנהר Salawin המפורסם שמקורו ברמות טיבט. משם נוסעים מזרחה 140 ק"מ עד שמורת Ob Luang, משם 80 ק"מ נוספים עד שמורת דוי אינטנון, שם מבלים יום שלם ומשם עוד 90 ק"מ עד צ'יאנג מאי. סה"כ הנסיעה ממה הונג סון חזרה לצ'יאנג מאי נטו 285 ק"מ וזהו קטע הדרך הארוך ביותר, אבל המהיר ביותר לנסיעה. שימו לב כי הסטיות לנהר Salawin ולשמורת הטבע דוי אינטנון מאריכות מאוד את הדרך (ב-180 ק"מ נוספים).

אין לכם מספיק זמן? עצרו בדרך רק בפאי, במערת לוד ובמה הונג סון. אפשר גם לקצר את הדרך אם לא תגיעו למה סריאנג, אלא תחתכו מזרחה ב-Khun Yuam דרך הכבישים 1263, 1088, 1192 ו-1009, אך זו דרך לרכבי 4*4 בלבד! אם תבחרו בדרך הקיצור הזו, אז סה"כ הנסיעה ממה הונג סון לצ'יאנג מאי תסתכם ב-243 ק"מ בלבד.

אורך המקטעים: מצ'יאנג מאי לפאי 131 ק"מ, מפאי למה הונג סון 192 ק"מ, ממה הונג סון למה סריאנג 163 ק"מ וממה סריאנג חזרה לצ'יאנג מאי 198 ק"מ. סה"כ 684 ק"מ. אל תנסו לחשב את זמן הנסיעה במקטעים על פי המרחק כי הנסיעה תיקח הרבה יותר זמן ממה שאתם חושבים בגלל תנאי הדרך הקשים.

Pai Loop.JPG
logo 2.png

מפת המסלול. מפות של כל יום בנפרד נמצאות כאן

אתרים

מצ'יאנג מאי לפאי

עמק Mae Sa - העמק עתיר באטרקציות לתיירים ובשלל אפשרויות לינה ואוכל. בין שלל האטרקציות ניתן למנות שתי חוות סחלבים ופרפרים, שני מפלים (באותו כרטיס שכולל גם את דוי סוטפ ואת מפלי Mok Fa בהמשך המסלול), שני מחנות פילים, טירת הנמרים, חוות נחשיםגנים בוטניים וכפר של השבטים​כל האטרקציות מרוכזות לאורך 20 ק"מ של הכביש. מפלי Mae Sa בהחלט ראויים לביקור אם אתם באזור. למפלים 10 מדרגות עם בריכות ומסלול מעגלי שמוביל ביניהן. מפלים מספר 4-8 הם היפים ביותר. הסלעים משמשים כמגלשות מים טבעיות. המקום עמוס מאוד במקומיים שמתרחצים ועושים פיקניק בסופי שבוע, אז עדיף להגיע באמצעו. אחרי המפל החמישי פחות צפוף. ליד החניה נמצאים דוכני אוכל ושירותים סבירים. כפר השבטים Karen Village נמצא סמוך לקצה המזרחי של הכביש והוקם במיוחד עבור תיירים על מנת שיוכלו לחוות קרוב לצ'יאנג מאי את תרבותם של השבטים (כולל שבט ארוכות הצוואר) ולצפות בפעילות היום יומית שלהם כגון חקלאות, אריגה, הכנת כלים מעץ ועוד. מדובר בכפר גדול ומעניין.

מיקום: העמק נמצא מצפון לצ'יאנג מאי. נוסעים צפונה בכביש 107 ופונים שמאלה (מערבה) בסמן הק"מ 17 לכביש 1096, שלאורכו נמצאות כל האטרקציות. שעות פעילות: מפלי Mae Sa פתוחים 08:00-17:00. הכפר 08:00-17:00. עלות: מפלים 200 באט לאדם, חניה 30 באט.

Mok Fa מפל

מפל Mok Fa - מפל פעיל בכל ימות השנה שנופל מגובה 60 מטרים ומוקף בצמחיה ירוקה. המים הצלולים בבריכה שהוא יוצר מומלצים במיוחד כתחנת ריענון בדרך לפאי. מהמשרד בכניסה מובילה דרך בת 350 מטר אל המפלים. לא מדובר במפל מרשים במיוחד, אבל הוא על הדרך.

מיקום: המפלים נמצאים מדרום לכביש 1095 המוביל לפאי, בסביבות 22 ק"מ מתחילת הכביש. בסמן הק"מ ה-20 פנו שמאלה (דרומה) וסעו עוד 2 ק"מ עד למפל. שעות פעילות: 08:00-17:00. עלות: 200 באט למבוגר ו-100 באט לילד. חניה 30 באט.

IMG_6658.JPG

מפלי Mok Fa מאפשרים עצירת רענון בדרך הארוכה לפאי

גייזר

גייזר Pong Duet - המקום ידוע בשל הגייזר שנמצא בו המגיע לגובה של עד 2 מטרים (רק לעיתים רחוקות). האתר מציע גם בריכות שכשוך במי מעיינות חמים. טמפרטורת הגייזר בסביבות 90-99 מעלות, אם כי טמפרטורת המים בתוך האדמה לפני שהם מתפרצים החוצה עומדת על כ-200 מעלות. אפשר לבחור בין בריכות נפרדות לגברים ונשים, תאים פרטיים או סתם לטבול את הרגליים במים החמים הטבעיים. מהחניה מוביל שביל טבעי יפה בן 600 מטרים עד לאתר. במקום יש מסעדה מקומית.

מיקום: האתר נמצא בשטח הפארק הלאומי Huai Nam Dang על כביש 1095. יש שילוט המורה לרדת ימינה (צפונה) מהכביש בסמן הק"מ 42 ומשם מובילה דרך בת 6.5 ק"מ עד לאתר. שעות פעילות: 08:30-19:00. עלות: יש לשלם את דמי הכניסה לפארק הלאומי בסך 300 באט למבוגר ו-150 באט לילד בגיל 3-14. טבילה בבריכות עולה 20 באט נוספים.

IMG_6678.JPG

הגייזר נמוך ורגוע, אך יכול להגיע לגובה של עד 2 מטרים

Huai Nam Dang

הפארק הלאומי Huai Nam Dang - הפארק הענק נמצא בשטחם של 4 מחוזות שונים. פסגתו הגבוהה מתנשאת לגובה של 1962 מטרים והיא מקור חשוב של מים הזורמים לשלושת הנהרות פאי, פינג (החוצה את צ'יאנג מאי) ו-Taeng. הפארק מציע שלל אטרקציות כולל נהרות, נקודות תצפית, מפלים, מעיינות חמים ומסלולי הליכה והוא מאפשר גם פעילויות כגון צפרות, רחצה ושיט קאנו, קיאקים או רפטינג.

האטרקציות המרכזיות בפארק הן נקודת התצפית Doi Kiew Lom הצופה אל עבר הר צ'יאנג דאו. היא יפה במיוחד בשעת הזריחה כשהשמש מבצבצת מבעד למסך העננים. התצפית סמוכה למרכז המבקרים שם יש שני מסלולי הליכה בני 1.5 ק"מ כל אחד. 20 ק"מ בהמשך הדרך משם נמצאת נקודת התצפית Doi Chang, שניתן להגיע אליה רק עם רכבי 4*4 והיא מאפשרת תצפית יפה על ההרים מסביבה ושדות הסחלבים. גם היא יפה במיוחד בשעות הבוקר המוקדמות. בפארק גם נמצאים הגייזר Pong Duet, המעיינות החמים של פאי ומפלי Huai Nam Dang שנופלים דרך ארבעה מפלסים בסמוך לכפר באותו שם.

מיקום: השמורה נמצאת מצפון לכביש 1095. הירידה לכניסה לשמורה בין סמני הק"מ 65-66 ולאחר הפניה ימינה (צפונה) נוסעים 6 ק"מ נוספים. שעות פעילות: מרכז המבקרים 08:30-16:30, מתחם המזון 07:00-20:00. עלות: 300 באט למבוגר ו-150 באט לילד בגיל 3-14. הכרטיס של הגייזר והמעיינות החמים מאפשר כניסה באותו יום.

בשלב הזה מגיעים אל פאי עליה תקראו בהרחבה כאן. אני ממליץ להקדיש לה שלושה לילות ויומיים מלאים לפחות. מומלץ להיעזר במסלולים המפורטים כאן.

מפאי למה הונג סון

המשך הדרך יזמן לכם נקודת תצפית יפה עם מראה פנורמי של העמקים, ההרים ויערות העד המכסים אותם. היא נמצאת ממש על כביש 1095 בהמשך הדרך מפאי למה הונג סון, כ-24 ק"מ מערבית לפאי וקשה להחמיצה.

מערת Lod - מערת נטיפים גדולה מאוד, שאורכה 1666 מטרים ולאורך חלקה זורם נהר Nam Lang. המערה היא גם ביתם של מאות עטלפים וציפורי סיס. הזמן הטוב ביותר לחזות בעטלפים הוא 17:00-18:00. במערה נתגלו ארונות קבורה מעץ טיק שגולפו ושימשו כנראה את בני שבט Lawa לפני אלפי שנים. הביקור במערה חייב להתבצע עם מדריך מקומי (שרבים מהם ממתינים לעבודה בכניסה) והוא נעשה באמצעות שיט על רפסודת במבוק עם עששיות נפט לתאורה. את הדרך חזרה אפשר לחזור בשיט או בהליכה של 20 דקות, אם כי דרך זו אינה מומלצת בעונה הרטובה, אז בוצי ומחליק. בכניסה מוכרים שקיות מזון להאכיל את הדגים. הביקור במערה יכול לארוך מ-45 דקות ועד שעתיים בהתאם לאורך המסלול. באזור יש לא מעט מערות דומות, שהארוכה שבהן היא מערת Mae Lana, שאורכה כ-12 ק"מ והיא המערה השנייה באורכה בתאילנד, אך יש גם עוד 9 מערות ארוכות מקילומטר אחד. הביקור במערה הוא ביקור חובה מרתק וייחודי. סמוך למערה יש גסט האוס מפורסם בשם Cave Lodge, המארגן סיורי מערות וטרקים מצוינים בסביבה.

מיקום: המערה נמצאת 9 ק"מ צפונית מ-Soppong (שנקראת גם Pang Mapha), בסביבות 42 ק"מ מערבית מפאי על הדרך לכיוון מה הונג סון. הנסיעה לכאן מפאי תארך 45-60 דקות. כל טיול מאורגן חד יומי מפאי למה הונג סון כולל את המערה. שעות פעילות: 09:00-18:00. עלות: 100 באט לאדם, מדריך 150 באט לעד 3 אנשים ורפסודה 400 באט לעד 3 אנשים.

IMG_6927.JPG

פתחה של המערה והנהר הזורם בה             

IMG_6938.JPG

הרפסודות עליהן שטים במערה

Mae Lana

הכפר Mae Lana - מקום נהדר למי שרוצה לחוות קצת את תרבות בני שאן. הכפר השלו נח לו בינות ההרים במרכז העמק הירוק כשהוא מוקף בשדות אורז אינסופיים. עם ההגעה, סביר שתתקלו במקדש שאן טיפוסי. הנהר המתפתל לו בתוך הכפר משלים את האווירה הרגועה. בכפר תוכלו לבקר במערה הכי ארוכה באזור, ששמה כשם הכפר ואורכה כ-12 ק"מ, ליהנות מסאונת עשבים, לצפות במופע ריקוד חרבות או סתם להתרשם מהתרבות המקומית, מהמנהגים, מהלבוש ומסגנון הבנייה הייחודי. אנו לא מצאנו שום דבר ייחודי המצדיק את הדרך המשובשת לכפר.

מיקום: הפנייה לכפר נמצאת 11 ק"מ צפונית מערבית מסופונג. יורדים מכביש 1095 אל עבר כביש 1226 ונוסעים 6 ק"מ נוספים. שעות פעילות: מערה 08:00-18:00.

מערת הדגים

מערת הדגים Tham Pla - המערה הקטנטנה היא חלק משמורת הטבע The Tham Pla Nam Tok Pha Sua, היא מלאה במים ופרסומה בא לה ממאות דגי Soro Brook (סוג של קרפיון) הגדולים (עד מטר אחד) הנמצאים בה ולמרבה הפלא כמעט ואינם יוצאים ממנה. הדגים ניזונים מחרקים ומירקות וניתן למצוא כמוהם רק במקומות בודדים. אפשר לקנות במקום אוכל ולהאכיל אותם. שביל של 500 מטר מוביל מהכניסה דרך גשר תלוי מעל המים אל עבר הכניסה למערה. הדגים נחשבים דגים אלוהיים, הם לא נאכלים ופסל הינדי הנקרא Nara ניצב בסמוך ושומר על הדגים מכל סכנה. אל תצפו ליותר מידי כי החשיבות של המקום באה מהאמונה ולא מיופיו.

מיקום: על כביש 1095, בסביבות 16 ק"מ צפונית למה הונג סון. שעות פעילות: 08:00-18:00. עלות: 100 באט למבוגר ו-50 באט לילד.

IMG_6988.JPG

הדגים "מתחבאים" בבריכה הקטנה שאחרי מעקה העץ

Pha Sua מפל

מפל Pha Sua - מפלים מרשימים מאוד, שמקורם בהרי מיאנמר והם בשיאם בסוף עונת הגשמים, בחודשים אוגוסט ספטמבר. גובהם של המפלים 20 מטר ורוחבם מגיע בשיא ל-30 מטר. כשהם בשיאם, נראים המפלים כמחצלת הגולשת במורד הצוק ומכאן שמו של המפל (Pha=צוק, Sua=מחצלת). אל המפלים מוביל שביל הליכה קצר. בעונה הגשומה זהו אחד המפלים המרשימים בתאילנד.

מיקום: המפלים נמצאים בשמורה של מערת הדגים, כ-21 ק"מ ממה הונג סון. מכביש 1095 פונים ימינה (מערבה) ונוסעים 11 ק"מ נוספים עד למפלים. הכניסה למפלים משולטת בבירור על הכביש. שעות פעילות ועלות: הכניסה חופשית.

IMG_7031.JPG

מפל "המחצלת" המרהיב בסוף העונה הגשומה

Ban Rak Thai

שבט Ban Rak Thai - הכפר מאוד מיוחד גם בשל יופיו, אך גם בשל העובדה שתושביו הם יוצאי הקומינטנג מסין. פירוש שמו הוא "הכפר של אוהבי תאילנד". הוא נמצא סמוך לגבול עם מיאנמר ומאפשר הצצה לתרבות הסינית ולמלאכת גידול וייצור תה ובשל כך, זה גם מקום נהדר לרכוש תה (בייחוד Oolong) ואביזרים לתה. מומלץ לטייל מסביב לאגם היפיפה, בין החנויות ולאכול אוכל מיונאן. הדרך אל הכפר מכביש 1095 היא מהממת ביופייה וחולפת על פני כפרי שאן קטנים רבים בינות לשדות מעובדים ושדות אורז מרהיבים. אפשר לעצור גם בפרויקט המלכותי Pang Tong (נקרא גם Pang Ung), פרויקט חקלאי מעניין לשמירה על הטבע, הנמצא ביער אורנים על גדת אגם, בו אפשר לשוט ברפסודת במבוק, לרכב על סוסים ואולי עם קצת מזל גם לראות ברבור שחור. גולת הכותרת של המקום הוא מסלול טיול בין מרבדי פרחים וביקור ב-Pang Tong Palace.

מיקום: הכפר מרוחק 38 ק"מ ממה הונג סון. מכביש 1095 פונים ימינה (מערבה) לכפר באותה דרך בה נוסעים למפלי Pha Sua ונוסעים 28 ק"מ נוספים בדרך מהממת. הפרויקט החקלאי נמצא 13 ק"מ לפני הכפר.

IMG_7038.JPG

אל הכפר המהמם מובילה דרך לא פחות יפה

Phukon ספא

ספא וקאנטרי קלאב Phuklon - אתר ספא שפרסומו יצא לו מטיפולי הבוץ המיוחדים שלו, המזכירים את הטיפולים של ים המלח. במקום יש גם בריכות מים מינרלים ומגוון חבילות טיפולים.

מיקום: נמצא 14 ק"מ צפונית למה הונג סון. מכביש 1095 פונים ימינה (מערבה) לכיוון הכפר Koong Mai Sak ולאחר 4 ק"מ מגיעים לאתר שיהיה מימינכם. שעות פעילות: 09:00-18:00. עלות: הכניסה חופשית, הטיפולים בתשלום.

בשלב הזה מגיעים אל מה הונג סון עליה תקראו בהרחבה כאן. אני ממליץ להקדיש לה שני לילות ויום אחד מלא. 

ממה הונג סון לצ'יאנג מאי

שבט ארוכות הצוואר (The Padaung) - בנות שבט ארוכות הצוואר הן המפורסמות ביותר מבין בני השבטים בשל הסלילים שהן עונדות לצווארן ומקורן באזור מה הונג סון. ניתן לראות אותן בארבעה כפרים: הראשון הוא מחנה הפליטים Ban Nai Soi, שנמצא 33 ק"מ צפונית למה הונג סון (יוצאים מערבה מכביש 128/108 קילומטרים ספורים צפונית ממה הונג סון). הכפר השני הוא Ban Huai Sua Tao. אל הכפר השלישי, המומלץ ביותר, מגיעים באמצעות סירה מהכפר Ban Huai Dua. אל שני הכפרים האחרונים יוצאים קצת מדרום למה הונג סון ובסמן הק"מ 194 של כביש 1095 פונים ימינה (מערבה) אל כביש 1250. הנסיעה אל הראשון (הימני במזלג) אורכת 9 ק"מ מכביש 108 ואילו השיט אל השני (השמאלי במזלג) לוקח שעתיים  ועולה 1500 באט. הכניסה לכל אחד מהכפרים עולה 250 באט לאדם. השבט הרביעי, שגם אליו מגיעים בשיט, נקרא Baan Nam Piang Din. ההגעה אליו בנסיעה דרומה ממה הונג סון מספר קילומטרים. הכי קל להגיע לשני הכפרים הראשונים. בכל הכפרים תראו בעיקר את בנות השבט (איפה הגברים?) ודוכני מזכרות רבים. יש כאלו שזה מאוד מעניין אותם ויש את אלו שסולדים ומתייחסים לכפרים כאל גן חיות אנושי. תחליטו אתם.

IMG_7127.JPG

בנות שבט ארוכות הצוואר המקוריות

Tham Kaew Komol מערת

מערת Tham Kaew Komol - מערה הידועה בתצורות סלע הסיד המרשימות שבה, הנמצאות על הרצפה, על הקירות ועל התקרה. היא נתגלתה רק לאחרונה והפכה לפופולרית מיד. המערה שנקראת גם מערת הקרח, נחשבת כיום אחת המערות היפות בתאילנד. במערה חמישה חדרים ושביל באורך 120 מטרים מחבר ביניהם, באחד מהם זורמים מים כמו במפל, בשני נראה כאילו נמצאים בתוך ענן, השלישי נראה כמו יער, ברביעי נראה הסידן כמו וילון והאחרון, היפה ביותר, הוא חדר הקרח. חדרים מספר 4 ו-5 הם המרשימים ביותר. בכניסה יחכו לכם מדריכים להשכרה. המערה מוגבלת ל-20 מבקרים בכל רגע והכניסה כל 20 דקות. לכן, נסו להימנע מביקור בסופי שבוע. אין כניסה לסובלים מבעיות לב או אסטמה. הטמפרטורה בתוך המערה היא 35 מעלות, אז תתלבשו בהתאם. בסמוך למערה יש מכרות של סידן פלואורידי ומעיינות חמים.

מיקום: המערה נמצאת בסמוך ליישוב Mae La Noi. בכביש 108 פונים שמאלה (מזרחה) בין סמני הק"מ 132-133 ואז נוסעים עוד 4.5 ק"מ. זה מרוחק מעל שעתיים וחצי נסיעה ממה הונג סון, כ-30 ק"מ לפני מה סריאנג. שעות פעילות: 08:30-16:30. סגור בעונה הגשומה. עלות: 80 באט לאדם כולל הסעה לכניסה למערה.

Salawin שמורת הטבע

שמורת הטבע Salawin והכפר Mae Sam Laep - הכפר הוא מחנה פליטים בורמזי, רובם מוסלמים, בסמוך לגבול עם מיאנמר על גדות נהר Salawin, המשלב טבע מדהים עם חוויה תרבותית ושוק להחלפת סחורות במקום בו הנהר משמש גבול בין שתי המדינות. במקום מתערבבים להם חיילים תאים עם בורמזים ותיירים עם סוחרים מקומיים למעין בלאגן תוסס וצבעוני. בכפר ניתן לשכור סירת לונגטייל לשיט על נהר Salawin, שמקורו ברמות טיבט והוא זורם לאורך 2815 ק"מ עד שהוא נשפך לים אנדאמן. כדאי לשוט דרומה לעבר נקודת המיזוג עם נהר Moei או צפונה לעבר הכפר Tha Ta Fang. הסירה עולה בסביבות 1000 באט.

מיקום: ממה סריאנג פונים מערבה אל כביש 1194 ונוסעים 45 ק"מ בדרך לרכבי 4*4 בלבד. קחו בחשבון נסיעה של בסביבות שעה וחצי.

מה סריאנג

מה סריאנג Mae Sariang - עיר קטנה בדרום מחוז מה הונג סון, שהיא גם הנקודה הדרומית ביותר בסיבוב "פאי מה הונג סון". העיר הישנונית יושבת על הגדה המזרחית של נהר Yuam ומשמשת בעיקר כעיר גישה למספר טרקים וטיולים מעניינית בסביבתה, בעיקר לנהר Salawin. העיר עצמה מאוד מושפעת ממיאנמר הסמוכה, בסגנון הבנייה, במקדשים, בשווקים ובאוכלוסייה. מסביב לעיר מספר כפרים של שבט קארן. שום דבר מיוחד לספר עליו.

מיקום: בצומת הכבישים 108 ו-105, כ-164 ק"מ דרומית למה הונג סון או 190 ק"מ מדרום מערב לצ'יאנג מאי. מדריך: מומלץ לשכור מדריך מקומי שייקח אתכם לביקור בשבט שלו ובטבע סביבו, כולל אפשרות לישון בבית מקומי ולחוות בצורה בלתי אמצעית ויוצאת דופן את התרבות השבטית. מדריך מומלץ הוא Piak, שהמייל שלו: sjapiak31@hotmail.com

Ob Luang שמורת

הפארק הלאומי Op Luang - בפארק נמצאת האטרקציה בעלת השם המחייב "הגרנד קניון של תאילנד" (כינוי שנמצא בשימוש בכמה מקומות בתאילנד). מדובר בקניון שנקרא כשם הפארק ונהר Mae Chem מזגזג לו בתוך הערוץ העמוק. בגלל הגובה, התלילות והמעברים הצרים יש החזר הד מדהים של המים. מסלול וגשרי עץ מובילים לתצפית מרהיבה. אורכו של הקניון 300 מטרים, גובהו של הגשר 32 מטרים והנקודה הצרה ביותר בו היא ברוחב של 2 מטר בלבד. בפארק שגודלו 553 ק"מ יש עוד מספר מפלים, מערות (מערות Tong ו-Tu Pu), מעיינות חמים (Thep Phanom, מרוחקים 14 ק"מ מהקניון) ואתרים היסטוריים. לחובבי אקסטרים, ניתן לבצע רפטינג בנהר. בשמורה מתגוררים 34 זנים של יונקים ובסביבות 200 זני ציפורים.

בשמורה שלושה מפלים מרכזיים: מפל Mae Bua Kham נמצא 2 ק"מ דרומית לקניון והוא גולש על סלעים לאורך 50 מטרים. הוא אינו מרשים במיוחד. מפל Mae Chon המרשים הוא הגדול במפלים, רוחבו מגיע ל-80 מטרים וגובהו ל-100 מטרים ומסלול ההליכה בו נמשך קילומטר אחד לאורך הזרם (הוא נמצא על הק"מ ה-8 בכביש Hord - Mae Sariang). המפל האחרון הוא Mae Tia, אליו מגיעים בטרק יפה לאורך 8 ק"מ, המתחיל בכפר בשם זה. הוא נופל מגובה 80 מטרים, רוחבו 40 מטרים והוא פעיל מאוד לאורך כל השנה (הוא נמצא על הק"מ ה-80 של כביש 108 בתת המחוז Doi Kaew במחוז Chom Thong).

מיקום: השמורה נמצאת כ-90 ק"מ מזרחית למה סריאנג על כביש 108 או 105 ק"מ דרומית מערבית לצ'יאנג מאי גם כן על כביש 108. שעות פעילות: 06:00-18:00, מרכז המבקרים 08:30-16:30. עלות: 200 באט למבוגר ו-100 באט לילד.

IMG_7144.JPG

קניון Op Luang, המעבר הצר מתחת והגשר המפחיד מעל

בשלב הזה מגיעים אל שמורת הטבע דוי אינטנון שעליה אפשר לקרוא בהרחבה כאן. אני ממליץ להקדיש לה יום מלא. 

bottom of page