top of page
ראש העמוד

קנצ'נבורי

קנצ'נבורי הוא המחוז השלישי בגודלו בתאילנד, חיים בו כ-900,000 תושבים והוא גובל ממערב עם מיאנמר. העיירה בשם זה, אשר חיים בה כ-50,000 תושבים, נמצאת כ-150 ק"מ ממערב למרכז בנגקוק (שעתיים וחצי נסיעה) והיא מפורסמת בעיקר בגלל הגשר על נהר קוואי הנמצא בה (והסרט בשם זה) ושמורת הטבע Erawan הנמצאת ממערב לה. הגשר, האווירה הרגועה, המראות ההיסטוריים, הטבע והמפלים, המערות וסיורי הנהרות הופכים את קנצ'נבורי לאחד היעדים המהנים והיפים ביותר בתאילנד. שני נהרות Kwai, הגדול Yai והקטן Noi מתמזגים ממזרח לקנצ'נבורי והופכים לנהר Mae Klong. בקנצ'נבורי אפשר לבקר כל השנה, אך התקופה הטובה ביותר לבקר באזור היא בין החודשים נובמבר לפברואר, אז הטמפרטורה נעימה יותר ופחות גשום ואילו באפריל, קנצ'נבורי הוא אחד המקומות הכי חמים להיות בהם, אז מומלץ להמנע מלהגיע אז.

IMG_3367.JPG

בתמונה: הגשר על נהר קוואי, אלפים נהרגו בסלילת המסילה במלחמה

הגעה ותחבורה

הגעה ותחבורה

ניתן להגיע מבנגקוק לקנצ'נבורי במספר דרכים. ואנים נוסעים מתחנות האוטובוס הדרומית (Sai Tai Mai) והצפונית (Mo Chit) של בנגקוק ומכיכר הניצחון. הנסיעה אורכת כ-3 שעות ועולה 150 באט לאדם. ואנים דומים מרחוב קאוסן נוסעים ארבע פעמים ביום ועולים 250 באט לאדם. רכבות עושות את הדרך מתחנת Thonburi בבנגקוק בשעתיים וחצי, עולות 260 באט למחלקה שנייה ממוזגת, מאפשרות לכם להיות חלק מההיסטוריה כשתיסעו על מסילת המוות וליהנות מנוף מרשים. מונית תעשה את הדרך בשעתיים ותעלה החל מ-1700 באט. 

ההתניידות בתוך העיר אפשרית עם מוניות, טוקטוקים, סונגטואים או אופניים. אני מאוד ממליץ לשכור רכב או אופנוע ולטייל עצמאית. זה מאוד פשוט ומאוד נוח. מקנצ'נבורי מוביל כביש 323 לאורך 225 ק"מ עד למעבר הגבול "שלושת הפגודות" עם מיאנמר וחולף בדרך על פני לא מעט אתרים כמו מקדש הנמרים, שמורת הטבע Erawan, שמורת הטבע Sai Yok ועוד. מי שמעדיף מאורגן, יכול להזמין בסוכנויות הנסיעות בעיר טיול לכל אטרקציה.

לינה

לינה

יש מגוון אפשרויות לינה, אך הרוב זה גסט האוסים עד מלונות 3 כוכבים. המקומות הנחשבים יותר נמצאים על גדות הנהר, חלקם ממש צפים על הנהר ויש גם ריזורטים מחוץ לעיר שמתאימים מאוד למי שמתנייד עם רכב או אופנוע צמוד. המקבץ הכי גדול של מקומות לינה נמצא מדרום מזרח לגשר ועד לבית הקברות הצבאי, על הגדה הצפונית. המלון הטוב באזור הוא Dheva Mantra, המלון היחיד בן 5 כוכבים, שנמצא ממערב לעיר, כ-3 ק"מ מהגשר

IMG_3226.JPG

בתמונה: מלון Dheva Mantra הנפלא עם חדרים ענקיים ושירות מעולה

אתרים

אתרים

הגשר על נהר קוואי ומרכז העיר - התצפית מהגשר על הנהר לשני צידיו מספקת נוף יפיפה של טבע מרהיב יחד עם תחושת מועקה עזה איך יכול להיות שמלחמת העולם השנייה הפילה כל כך הרבה קורבנות במקום הפסטורלי הזה. הגשר נבנה על ידי שבויי מלחמה מערביים בידי הצבא היפני שביצעו את העבודה ב-16 חודשים בלבד לעומת תחזית מוקדמת של 5 שנים. בשל עבודת הפרך והתנאים הקשים, קיפחו את חייהם במהלך העבודה כ-100,000 פועלים תאילנדים ובורמזים ועוד 16,000 שבויים מחום, רעב ומחלות. מסיבה זו נקראת המסילה "מסילת המוות". הגשר הנוכחי הוא שיחזור של הגשר שפוצץ ב-1945. כשאתם חוצים את הגשר תהיו ערניים וזהירים להופעת הרכבת. במקרה זה יש להידחס למרפסות הקטנות בצדדים.

IMG_3380.JPG

בתמונה: כשהרכבת חולפת על הגשר נדחסים המבקרים למרפסות בצדדים

בסמוך לגשר נמצא מוזיאון המלחמה של Jeath (ראשי תיבות של המדינות שהשתתפו במלחמה - יפן, אנגליה, אמריקה, אוסטרליה, תאילנד והולנד). המוזיאון מספר את סיפור בניית הגשר, השבי היפני ופיצוץ הגשר לאחר ששימש 20 חודשים בלבד. המוזיאון נמצא בתוך העתק של בקתות הבמבוק בהן גרו השבויים, הוא אינו מטופח ומרשים במיוחד ומתאים בעיקר לחובבי היסטוריה שמתעניינים בנושא. פתוח מידי יום בשעות 08:30-16:30, כניסה עולה 50 באט לאדם. 

בית הקברות

משם כדאי להמשיך לביקור בבית הקברות של 6,982 אסירי המלחמה מקרב בנות הברית. בבית הקברות קבורים שבויי המלחמה שקיפחו את חייהם במהלכה, חלקם בעת פיצוץ הגשר. שימו לב שאין במקום בכלל הנצחה לעשרות אלפי האסייתיים שמתו במקום במהלך המלחמה. בית הקברות מאוד מרשים עם מדשאות ירוקות מטופחות עליהן אלפי מצבות שחורות עם שם החייל, מדינת האם שלו וגילו. ניתן אפילו למצוא שם מספר קברים של יהודים עם מגן דוד על המצבה. במוזיאון הסמוך לבית הקברות ניתן לחזות בתצוגה אורקולית המתארת את בניית המסילה ואת תנאי המחיה של השבויים. פתוח מידי יום בשעות 08:00-17:00, הכניסה חופשית. בסמוך ניתן לצפות בבית הקברות הסיני, Wat Thaworn Wararam Cemetery, שהינו שונה ומעניין מאוד עם חלקות קבר גדולות ומקושטות, חלקן מעוצבות כפגודות. בית הקברות מסודר על פי עקרונות ה-Feng Shui.

IMG_3456.JPG

בתמונה: בית הקברות המטופח של שבויי המלחמה המערביים

שווקים

שווקים - בקנצ'נבורי יש מספר שווקים מעניינים, שיספקו לכם מענה מלא לצורך במזכרות או בארוחה. JJ Night Market הוא שוק הלילה של העיר. השוק החביב מתמקד בביגוד ואוכל, אחלה מקום לארוחת ערב. הוא נמצא בסמוך לתחנת הרכבת ופתוח מידי ערב בשעות 18:00-22:00. Kanchanaburi Town Local Market לעומתו הוא שוק יום שלא תמצאו בו תיירים ויש בו מגוון מוצרי צריכה במחירים מגוחכים. הוא נמצא מזרחית לרחוב הראשי Sangchuto, בערך קילומטר אחד דרומית לבית הקברות. הוא פתוח מידי יום בשעות 06:00-20:00. גם השוק השלישי, Mueang Kanchanaburi Fresh Market הוא שוק יום מקומי, אך הוא מתמקד בפירות, ירקות ומזון טרי. הוא פעיל 24 שעות ביממה ונמצא כ-600 מטרים צפונית מערבית מהשוק הקודם או קילומטר אחד דרומית מבית הקברות. השוק האחרון הוא שוק לילה של סופי שבוע שנמצא כחצי קילומטר ממערב לתחנת האוטובוסים המרכזית. הוא נקרא Walking Street Kanchanaburi והוא שוק אוכל. הוא פעיל בימי שבת החל משעה 18:00 ועד 22:00 ובימי ראשון עד חצות.

Erawan שמורת

שמורת הטבע Erawan (שבעת המפלים) - שמורת הטבע בעלת שבעת המפלים היא ללא ספק האטרקציה המרכזית של האזור. Erawan זה הפיל בעל שלושת הראשים המקודש לתאים והשמורה נקראת על שם סלע שמזכיר את צורת הפיל הקדוש ונמצא במפל השביעי. מומלץ לשלב את הביקור בשמורה עם ביקור במערת הנטיפים Phra That, הנמצאת 12 ק"מ צפונה משם, אורכה 544 מטרים ושביל הגישה אליה באורך 800 מטרים (היא כלולה באותו כרטיס) ובסכר Sri Nakarin, הנמצא 5.5 ק"מ משם, אשר יוצר אגם יפה בשם זה, עליו אפשר לשוט, לדוג, לעסוק בספורט ימי ואף ללון בבתי מלון צפים. סכר זה הינו אחד משני סכרים באזור, המספקים 41% מתצרוכת החשמל של תאילנד כולה. 

המפלים נחשבים מהיפים באסיה ומאפשרים שכשוך קריר בבריכות הגדולות הנפלאות שהם יוצרים. כל שטח הפארק מיוער ומכוסה אבן גיר משם זורמים המפלים עד שלבסוף מגיעים לנהר. המפלים נופלים יחדיו לאורך 1500 מטרים החל מהמפל השביעי העליון ועד הנהר. מרכז המבקרים בשמורה מספק מידע ומפות. השמורה מאורגנת ומסודרת, עם גינון יפיפה בכניסה, שבילים מסודרים וברורים ושילוט מצוין. פשוט עוברים ממפל למפל ונהנים מהנוף המדהים, ממי הטורקיז בבריכות ומהשונות הגדולה בין המפלים והבריכות. ארבעת המפלים הראשונים קלים מאוד ומתאימים לילדים קטנים כשהבריכות של המפל השני והשלישי מומלצות במיוחד. שלושת המפלים הבאים דורשים כבר יותר מאמץ וטיפוס מאתגר. המפל החמישי מרוחק 600 מטרים מהרביעי וההליכה כוללת טיפוס במדרגות רעועות, סלעים, בוץ ודרך חלקה. המפל השישי מרוחק עוד 300 מטרים ואילו השביעי 100 מטרים נוספים קשים במיוחד. אני חושב שאין סיבה להמשיך מעבר למפל הרביעי, אלא אם כן אתם צעירים ללא ילדים. בכל הבריכות ניתן ומומלץ לשחות ואפשר לנסות ולתפוס את הדגים הענקיים שישחו סביבכם, אם כי אין סיכוי שתצליחו... עם קצת מזל, תראו קופים על העצים ולכן חשוב לשמור על זהירות ולא להשאיר תיקים עם אוכל ללא השגחה. מה שבטוח תפגשו, זה המון יתושים כיאה למקום מיוער עם הרבה מים. שימו לב כי בעונה החמה (אפריל עד יוני) חלק מהמפלים יהיו יבשים והצמחיה צהובה ולא הייתי ממליץ על ביקור בשמורה בעונה זו. אני מציע להקצות לשמורה בין שעתיים לחצי יום.

IMG_3252.JPG

בתמונה: התמונה כל כך יפה שהיא לא נראית אמיתית, מפל מספר 2

המרחקים למפלים: מפל ראשון 20 מטרים, מפל שני 170 מטרים, מפל שלישי 220 מטרים, מפל רביעי 520 מטרים, מפל חמישי 1120 מטרים, מפל שישי 1420 מטרים, מפל שביעי 1520 מטרים.

מיקום: השמורה נמצאת כ-70 ק"מ מצפון מערב לקנצ'נבורי על כביש 3199. מומלץ להגיע למקום עם רכב או אופנוע שכורים או עם מונית שתעלה בסביבות 900 באט לכיוון. כדאי לסגור עם הנהג מחיר ושיחכה לכם שם כי אחרת יש סיכוי שלא תמצאו מונית לדרך חזרה. 2000 באט עם המתנה של שעתיים שלוש זה סביר. הנסיעה אורכת כשעה בנופים מיוערים יפים. שעות פעילות: מידי יום בשעות 08:00-16:30. מרכז המבקרים נפתח בשעה 08:30. עלות: כרטיס הכניסה לשמורה כולל גם כניסה באותו יום למערת הנטיפים Phra That, הנמצאת כ-12 ק"מ צפונה משם. הכניסה עולה 300 באט למבוגר ו-150 באט לילד. חניה עולה 30 באט לרכב ו-20 באט לאופנוע. אני לא ממליץ להגיע למפלים בטיול יום מבנגקוק כי הנסיעות (בסך הכל 7 שעות) יהרגו אתכם. אתר: www.thainationalparks.com/erawan-national-park

עולם הספארי

פארק הספארי - מפגש חוויתי בטבע בנסיעה במיניבוס עם מגוון בעלי חיים כגון נמרים, גמלים, בנות יענה, ג'ירפות ועוד. האטרקציה המרכזית היא שאפשר להאכיל את הג'ירפות והזברות בירקות אותם קונים מראש. רק מי שראה ראש של ג'ירפה מטייל בתוך המיניבוס או זברה פוערת פה גדול יכול להבין את גודל החוויה. זה כמובן לא מסוכן והילדים זוכרים את הביקור במקום שנים רבות. הספארי מחולק ל-8 עולמות, ביניהם עולם הדובים השחורים, עולם הנמרים, עולם האריות, עולם הג'ירפות והזברות וכן גנים בוטניים וגן פרפרים. יש במקום גם מופעי פילים ותנינים וכמובן אפשרות להצטלם עם חיות בתשלום נוסף. במקום יש מסעדה ופארק חבלים ואומגות קטן לילדים. חוויה ענקית.

IMG_3332.JPG

בתמונה: הג'ירפה בתוך האוטובוס היא חוויה בלתי נשכחת

IMG_3340.JPG

בתמונה: האם הזברה צחצחה שיניים?

מיקום: הפארק נמצא כ-28 ק"מ מצפון לקנצ'נבורי. שעות פעילות: פתוח מידי יום בשעות 09:00-17:00. בכניסה תבדקו מה שעות ההופעות. עלות: הכניסה עולה 500 באט למבוגר ו-300 באט לילד עד גובה 120 ס"מ. מתחת לגיל 4 חופשי. 

Sai Yok מפלי

מפלי Sai Yok - מפלים מהממים. פני השטח בשמורת Sai Yok הם מהיפים בתאילנד, המפלים הזורמים על הסלעים מדהימים ביופיים (על אף שאינם גדולים במיוחד) והם יוצרים בריכות רחצה נהדרות. המקומיים מאוד אוהבים לעשות פיקניקים בשמורה. הזמן הטוב ביותר לבקר במפלים הוא במהלך העונה הגשומה מיולי ועד אוקטובר, אז המפלים במיטבם. המפלים נמצאים כ-60 ק"מ צפונית מערבית לקנצ'נבורי על כביש 323, במרחק של כ-2 ק"מ מתחנת הרכבת המפורסמת Nam Tok. הכניסה חופשית.

אחרי הביקור במפלים אפשר להמשיך עוד 20 ק"מ צפונה על כביש 323 אל עבר Hellfire Pass Memorial. במקום הזה שאורכו 500 מטרים ורוחבו 26 מטרים, אולצו השבויים באכזריות לחצוב את דרכה של הרכבת בתוך גוש סלע עצום כשבמהלך העבודה מתים 700 שבויים מתוך ה-1000 שעבדו. כיום יש במקום מוזיאון זיכרון המנציח את הסיפור האכזרי, אחד האפלים של מלחמת העולם השנייה. המוזיאון פתוח מידי יום בשעות 09:00-16:00.

טרק רגלי

טרק רגלי בשמורת Chaloem Rattanakosin - השמורה נמצאת במרחק של 94 ק"מ מצפון לקנצ'נבורי. בשמורה נמצאות שתי מערות בשם Tham Than Lot Noi ו-Tham Than Lot Yai. מהמערה הקטנה (Noi) מוביל מסלול הליכה יפיפה בן 5 ק"מ בין עצי ענק ביער גשם צפוף במעלה ההר אל עבר המערה הגדולה (Yai) ואף ממשיך מעליה. מסלול ההליכה גם עובר במפל עם שלוש מדרגות, מקום עצירה נפלא לרחצה והתרעננות. בשטח השמורה נמצא הכפר Khao Lek של בני שבט קארן, שאפשר להתאכסן בו בלילה בבתים על העצים. חוויה ענקית של חיי כפר אותנטיים במחיר של כמה מאות באט ללילה. אם לא תביאו אוכל בעצמכם, כנראה שתישארו רעבים כי אין איפה לקנות. הליכה נעימה.

מקדש מערת הנמר

מקדש מערת הנמר (Wat Tham Seua) - מקדש מרשים ביותר שנמצא על גבעה במרחק של 20 ק"מ מקנצ'נבורי. הוא הוקם בשנת 1971 על ידי נזיר שנהג להשתמש במערות הסמוכות (שסגורות לציבור כיום) למדיטציה. הוא נראה למרחקים ומכיל פסל בודהה מרשים ביותר ולצידו צ'די ענק שגובהו 69 מטרים ורוחבו 29 מטרים. הפסל מעוצב בתנוחת מברך, הוא מצופה זהב ומוגן על ידי מבנה דמוי צדפה השומר עליו. הצ'די החלול מכיל גרם מדרגות (157 מדרגות ליתר דיוק...), המאפשר לעלות למרומיו ולהשקיף כל הדרך מבעד לחלונות הפזורים לכל אורכו על המראה המהמם של הפסל, ההרים ושדות האורז מסביב. בצמוד למקדש נמצא המקדש הסיני Wat Khao Noi.

IMG_3450.JPG

בתמונה: הבודהה המוזהב בתוך הצדפה נראה למרחקים

IMG_3443.JPG

בתמונה: המקדש הסיני על רקע הנוף היפה

מיקום: נמצא 20 ק"מ דרומית מזרחית למרכז קנצ'נבורי. נוסעים דרומה על כביש 323, חוצים את הנהר על כביש 3209 ומיד ממשיכים דרומה לאורך הנהר הרחב עד המקדש. אם תמשיכו אחרי המקדש עוד 5 ק"מ תגיעו לסכר Mae Klong. שעות פעילות: מידי יום בשעות 08:00-17:00. עלות: הכניסה חופשית.

טיול מאורגן

טיול מאורגן לקנצ'נבורי - סוכנויות רבות מציעות טיולים מאורגנים של יומיים מבנגקוק לקנצ'נבורי. הטיולים הללו מומלצים לאלו שחוששים לטייל לבד והם כוללים בדרך כלל ביקור ביום הראשון בשוק הצף ובמפעל סוכר או קוקוס, הגעה למלון בקנצ'נבורי, ארוחת צהרים ולאחריה ביקור בעולם הספארי ובגשר על נהר קוואי וארוחת ערב. בבוקר יציאה לאחר ארוחת בוקר ונסיעה לביקור בשמורת Erawan, ארוחת צהרים, ביקור בסכר Sri Nakarin, רחצה עם פילים וחזרה לבנגקוק. העלות של יומיים כאלה כולל לינה במלון 3 כוכבים היא בסביבות 3000 באט למבוגר וקצת פחות לילד. יש המון ורסיות של טיול כזה, אבל חשוב שיכלול את המקומות שהדגשתי. כשאתם משווים מחירים, תשוו את התכולה ואת רמת הלינה. בקנצ'נבורי פועלת סוכנות נסיעות וותיקה בשם KTC, שיש לה טיולים מאוד איכותיים וזולים משמעותית, אך עליכם להגיע לקנצ'נבורי בעצמכם.

logo 1.png
bottom of page