top of page
ראש העמוד

קנצ'נבורי

קנצ'נבורי הוא המחוז השלישי בגודלו בתאילנד, חיים בו כ-900,000 תושבים והוא גובל ממערב עם מיאנמר. העיירה בשם זה, אשר חיים בה כ-30,000 תושבים, נמצאת כ-150 ק"מ ממערב למרכז בנגקוק (לפחות שעתיים וחצי נסיעה) והיא מפורסמת בעיקר בגלל הגשר ההיסטורי על נהר קוואי הנמצא בה ושמורת הטבע Erawan הנמצאת ממערב לה. הגשר, האווירה הרגועה, המראות ההיסטוריים, הטבע והמפלים, המערות וסיורי הנהרות הופכים את קנצ'נבורי לאחד היעדים המהנים והיפים ביותר בתאילנד. שני נהרות Kwai (הגדול Yai והקטן Noi) מתמזגים ממזרח לקנצ'נבורי והופכים לנהר Mae Klong. בקנצ'נבורי אפשר לבקר כל השנה, אך התקופה הטובה ביותר לבקר באזור היא בין החודשים נובמבר למרץ, אז נעים יותר ופחות גשום. מומלץ להימנע מהגעה בעונה החמה (אפריל עד יוני) כי קנצ'נבורי הוא אחד המקומות הכי חמים להיות בהם והמפלים לא במיטבם.

IMG_3367.JPG

הגשר על נהר קוואי, אלפים נהרגו בסלילת המסילה במלחמה

הגעה ותחבורה

הגעה ותחבורה

ניתן להגיע מבנגקוק לקנצ'נבורי במספר דרכים. ואנים נוסעים מתחנת האוטובוס Mochit בבנגקוק ומרחוב קאוסן. הנסיעה אורכת כ-3 שעות ועולה 170-350 באט לאדם. אוטובוסים יוצאים מהתחנה הדרומית, נוסעים 3 שעות ועולים 150 באט לאדם. רכבות עושות את הדרך מתחנת Thonburi בבנגקוק בשעתיים וחצי, עולות 65 באט למחלקה שלישית לא ממוזגת, מאפשרות לכם להיות חלק מההיסטוריה כשתיסעו על מסילת המוות וליהנות מנוף מרשים בחוץ וחום עז בפנים. מונית תעשה את הדרך בשעתיים וחצי לפחות ותעלה החל מ-2500 באט. 

הזמנת הסעה לקנצ'נבורי

ההתניידות בתוך העיר אפשרית עם מוניות, טוקטוקים, סונגטואים (טנדר מונית שירות) או אופניים. אני מאוד ממליץ לשכור רכב או אופנוע ולטייל עצמאית. זה מאוד פשוט ומאוד נוח. מקנצ'נבורי מוביל כביש 323 לאורך 225 ק"מ עד למעבר הגבול עם מיאנמר שנקרא "שלושת הפגודות" וחולף בדרך על פני אתרים כמו שמורת הטבע Sai Yok, פארק האומגות, מעבר Hellfire ועוד. מי שמעדיף מאורגן, יכול להזמין בסוכנויות הנסיעות בעיר טיול לכל אטרקציה.

השכרת רכב לטיול לקנצ'נבורי

לינה

לינה

יש מגוון אפשרויות לינה, אך רובן הן עד מלונות ברמת 3 כוכבים. המקומות הנחשבים יותר נמצאים על גדות הנהר, חלקם ממש צפים על הנהר ויש גם ריזורטים מחוץ לעיר שמתאימים מאוד למי שמתנייד עם רכב או אופנוע צמודים. המקבץ הכי גדול של מקומות לינה נמצא מדרום מזרח לגשר ועד לבית הקברות הצבאי, על הגדה הצפונית. אם אתם בוחרים מקום לינה צף על הנהר כדאי לוודא שמדובר בבקתות שמקובעות לקרקע ולא צפות, אחרת מובטח לכם נדנוד בכל פעם שעוברת סירה. 

IMG_3226.JPG

מלון Dheva Mantra היחיד עם 5 כוכבים. חדרים גדולים מאוד ושירות טוב מאוד

אתרים

אתרים

הגשר על נהר קוואי ומרכז העיירה - התצפית מהגשר על הנהר לשני צידיו מספקת נוף יפיפה של טבע מרהיב יחד עם תחושת מועקה עזה איך יכול להיות שמלחמת העולם השנייה הפילה כל כך הרבה קורבנות במקום הפסטורלי הזה. הגשר נבנה על ידי שבויי מלחמה מערביים בידי הצבא היפני שביצעו את העבודה ב-16 חודשים בלבד לעומת תחזית מוקדמת של 5 שנים. בשל עבודת הפרך והתנאים הקשים, קיפחו את חייהם במהלך העבודה כ-100,000 פועלים תאילנדים ובורמזים ועוד 16,000 שבויים מחום, רעב ומחלות. מסיבה זו נקראת המסילה "מסילת המוות". הגשר הנוכחי הוא שיחזור של הגשר שפוצץ ב-1945. כשאתם חוצים את הגשר תהיו ערניים וזהירים להופעת הרכבת. במקרה זה יש להידחס למרפסות הקטנות בצדדים.

IMG_3380.JPG

כשהרכבת חולפת על הגשר נדחסים המבקרים למרפסות בצדדים

בסמוך לגשר נמצא מוזיאון המלחמה של Jeath, ראשי תיבות של המדינות שהשתתפו במלחמה (יפן, אנגליה, אמריקה, אוסטרליה, תאילנד והולנד). המוזיאון מספר את סיפור בניית הגשר, השבי היפני ופיצוץ הגשר לאחר ששימש 20 חודשים בלבד. המוזיאון נמצא בתוך העתק של בקתות הבמבוק בהן גרו השבויים, הוא אינו מטופח ומרשים במיוחד ומתאים בעיקר לחובבי היסטוריה שמתעניינים בנושא. שעות פתיחה: 08:30-16:30. עלות: 30 באט לאדם. 

בית הקברות

משם כדאי להמשיך לביקור בבית הקברות של 6,982 אסירי המלחמה מקרב בנות הברית. בבית הקברות קבורים שבויי המלחמה שקיפחו את חייהם במהלכה, חלקם בעת פיצוץ הגשר. מפתיע שאין במקום הנצחה לעשרות אלפי האסייתיים שמתו במקום במהלך המלחמה. בית הקברות מרשים מאוד עם מדשאות ירוקות מטופחות עליהן אלפי מצבות שחורות עם שם החייל, מדינת האם שלו וגילו. ניתן אפילו למצוא מספר קברים של יהודים עם מגן דוד על המצבה. במוזיאון הסמוך לבית הקברות ניתן לחזות בתצוגה אורקולית המתארת את בניית המסילה ואת תנאי המחיה של השבויים. שעות פתיחה: 08:00-17:00. הכניסה חופשית. בסמוך ניתן לצפות בבית הקברות הסיני (Wat Thaworn Wararam Cemetery), שהוא שונה ומעניין מאוד עם חלקות קבר גדולות ומקושטות, חלקן מעוצבות כפגודות. בית הקברות מסודר על פי עקרונות ה-Feng Shui. הכניסה חופשית.

IMG_3456.JPG

בית הקברות המטופח של שבויי המלחמה המערביים

שווקים

שווקים - בקנצ'נבורי יש מספר שווקים מעניינים, שיספקו לכם מענה מלא לצורך במזכרות או בארוחה. JJ Night Market הוא שוק הלילה של העיר. השוק החביב מתמקד בביגוד ואוכל, אחלה מקום לארוחת ערב. הוא נמצא בסמוך לתחנת הרכבת ופתוח 17:00-22:00. Mueang Kanchanaburi Fresh Market הוא שוק יום מקומי המתמקד בפירות, ירקות ומזון טרי. הוא פעיל 24 שעות ביממה ונמצא כקילומטר אחד דרומית מבית הקברות. Walking Street Kanchanaburi הוא שוק אוכל לילי של שבת שנמצא כחצי קילומטר ממערב לתחנת האוטובוסים המרכזית. הוא פעיל בימי שבת 18:00-22:00.

Erawan שמורת

שמורת הטבע Erawan (שבעת המפלים) - שמורת הטבע עם שבעת המפלים היא ללא ספק האטרקציה המרכזית של האזור. Erawan זה הפיל בעל שלושת הראשים המקודש לתאים והשמורה נקראת על שם סלע שמזכיר את צורת הפיל הקדוש ונמצא במפל השביעי. מומלץ לשלב את הביקור בשמורה עם ביקור במערת הנטיפים Phra That הכלולה בכרטיס לשמורה, נמצאת 12 ק"מ צפונה משם, אורכה 544 מטרים ואורכו של שביל הגישה אליה 800 מטרים (08:00-16:00). בדרך אליה נמצא סכר Srinagarindra, אשר יוצר אגם יפה בשם Sinakharin, עליו אפשר לשוט, לדוג, לעסוק בספורט ימי ואף ללון בבתי מלון צפים. סכר זה הינו אחד משני סכרים באזור, המספקים 41% מתצרוכת החשמל של תאילנד כולה. 

הזמנת טיול לשמורת הטבע והגשר על נהר קוואי מבנגקוק

המפלים נחשבים מהיפים באסיה ומאפשרים שכשוך קריר בבריכות הגדולות הנפלאות שהם יוצרים. כל שטח הפארק מיוער ומכוסה אבן גיר משם זורמים המפלים עד שלבסוף מגיעים לנהר. המפלים נופלים יחדיו לאורך 1500 מטרים החל מהמפל השביעי העליון ועד הנהר. מרכז המבקרים בשמורה מספק מידע ומפות. השמורה מאורגנת ומסודרת עם גינון יפיפה בכניסה, שבילים מסודרים וברורים ושילוט מצוין. בביקור עוברים ממפל למפל ונהנים מהנוף המדהים, ממי הטורקיז בבריכות ומהשונות הגדולה בין המפלים והבריכות. ארבעת המפלים הראשונים קלים מאוד ומתאימים לילדים קטנים. הבריכות של המפל השני והשלישי מומלצות במיוחד. שלושת המפלים הבאים דורשים כבר יותר מאמץ וטיפוס. המפל החמישי מרוחק 600 מטרים מהרביעי וההליכה כוללת טיפוס במדרגות רעועות, סלעים ודרך שיכולה להיות בוצית וחלקה. המפל השישי מרוחק עוד 300 מטרים ואילו השביעי 100 מטרים נוספים קשים במיוחד. אין סיבה להמשיך מעבר למפל הרביעי, אלא אם כן אתם צעירים ללא ילדים. בכל הבריכות ניתן ומומלץ לשחות ואפשר לנסות ולתפוס את הדגים הענקיים שישחו סביבכם, אם כי אין סיכוי שתצליחו. עם קצת מזל, תראו קופים על העצים ולכן חשוב לשמור על זהירות ולא להשאיר תיקים עם אוכל ללא השגחה. יתושים תפגשו בוודאות כיאה למקום מיוער עם הרבה מים. שימו לב כי בעונה החמה (אפריל עד יוני) חלק מהמפלים יהיו יבשים והצמחיה צהובה ולא הייתי ממליץ על ביקור בשמורה בעונה זו. מומלץ להקצות לשמורה בין שעתיים לחצי יום.

IMG_3252.JPG

התמונה כל כך יפה שהיא לא נראית אמיתית, מפל מספר 2

המרחקים למפלים: מפל ראשון 20 מטרים, מפל שני 170 מטרים, מפל שלישי 220 מטרים, מפל רביעי 520 מטרים, מפל חמישי 1120 מטרים, מפל שישי 1420 מטרים, מפל שביעי 1520 מטרים.

מיקום: השמורה נמצאת כ-70 ק"מ מצפון מערב לקנצ'נבורי על כביש 3199. מומלץ להגיע למקום עם רכב או אופנוע שכורים או עם מונית שתעלה בסביבות 600 באט לכיוון או 1600 באט כולל המתנה (כדאי לסגור עם הנהג מחיר ושיחכה לכם שם כי אחרת יש סיכוי שלא תמצאו מונית לדרך חזרה). הנסיעה אורכת כשעה בנופים מיוערים יפים. שעות פעילות: 08:00-16:30. עלות: 300 באט למבוגר ו-150 באט לילד, רכב 30 באט, אופנוע 20 באט. כרטיס הכניסה לשמורה כולל גם כניסה באותו יום למערת הנטיפים Phra That. מומלץ מאוד להמנע מהגעה למפלים בטיול יום מבנגקוק כי הנסיעות (בסך הכל 7 שעות) יהרגו אתכם. אתר: www.thainationalparks.com/erawan-national-park

עולם הספארי

פארק הספארי - מפגש חוויתי בטבע בנסיעה במיניבוס עם מגוון בעלי חיים כגון נמרים, גמלים, בנות יענה, ג'ירפות ועוד. האטרקציה המרכזית היא שאפשר להאכיל את הג'ירפות והזברות בירקות אותם קונים מראש. רק מי שראה ראש של ג'ירפה מטייל בתוך המיניבוס או זברה פוערת פה גדול יכול להבין את גודל החוויה. זה כמובן לא מסוכן והילדים זוכרים את הביקור במקום שנים רבות. הספארי מחולק ל-8 עולמות, ביניהם עולם הדובים השחורים, עולם הנמרים, עולם האריות, עולם הג'ירפות והזברות וכן גנים בוטניים וגן פרפרים. יש במקום גם מופעי פילים ותנינים אפשרות להצטלם עם חיות בתשלום נוסף. במקום יש מסעדה ופארק חבלים ואומגות קטן לילדים. חוויה ענקית.

הזמנת טיול לפארק הספארי והגשר על נהר קוואי מבנגקוק

IMG_3332.JPG

הג'ירפה בתוך האוטובוס היא חוויה בלתי נשכחת

IMG_3340.JPG

האם הזברה צחצחה שיניים?

מיקום: הפארק נמצא כ-28 ק"מ מצפון לקנצ'נבורי. שעות פעילות: 09:00-17:00. בכניסה תבדקו את שעות ההופעות. עלות: 300 באט למבוגר ו-150 באט לילד, מתחת לגיל 4 חופשי. 

Sai Yok מפלי

מפלי Sai Yok Noi - פני השטח בשמורת Sai Yok הם מהיפים בתאילנד, המפלים הזורמים על הסלעים מדהימים ביופיים (על אף שאינם גדולים במיוחד) והם יוצרים בריכות רחצה נהדרות. המקומיים מאוד אוהבים לעשות פיקניקים בשמורה. הזמן הטוב ביותר לבקר במפלים הוא במהלך העונה הגשומה מיולי ועד אוקטובר, אז המפלים במיטבם.

 

מיקום: כ-60 ק"מ צפונית מערבית לקנצ'נבורי על כביש 323, במרחק של כשני ק"מ מתחנת הרכבת המפורסמת Nam Tok.  שעות פעילות: 08:00-16:30. עלות: 300 באט למבוגר ו-150 באט לילד.

אתרwww.thainationalparks.com/sai-yok-national-park

אחרי הביקור במפלים אפשר להמשיך עוד 20 ק"מ צפונה על כביש 323 אל עבר Hellfire Pass Memorial. במקום הזה שאורכו 500 מטרים ורוחבו 26 מטרים, אולצו השבויים באכזריות לחצוב את דרכה של הרכבת בתוך גוש סלע עצום כשבמהלך העבודה מתו 700 שבויים מתוך ה-1000 שעבדו. כיום יש במקום מוזיאון זיכרון המנציח את הסיפור האכזרי, אחד האפלים של מלחמת העולם השנייה. שעות פעילות: 09:00-16:00.

טרק רגלי

שמורת Chaloem Rattanakosin - השמורה נמצאת במרחק של 94 ק"מ מצפון לקנצ'נבורי. בשמורה נמצאות שתי מערות בשם Tham Than Lot Noi ו-Tham Than Lot Yai. מהמערה הקטנה (Noi) מוביל מסלול הליכה יפיפה בן 5 ק"מ בין עצי ענק ביער גשם צפוף במעלה ההר אל עבר המערה הגדולה (Yai) ואף ממשיך מעליה. מסלול ההליכה גם עובר במפל עם שלוש מדרגות, מקום עצירה נפלא לרחצה והתרעננות. בשטח השמורה נמצא הכפר Khao Lek של בני שבט קארן, שאפשר להתאכסן בו בלילה בבתים על העצים. חוויה גדולה של חיי כפר אותנטיים במחיר מגוחך. אם לא תביאו אוכל בעצמכם, כנראה שתישארו רעבים כי אין איפה לקנות. הליכה נעימה. שעות פעילות: 08:00-16:30. עלות: 300 באט למבוגר ו-150 באט לילד.

מקדש מערת הנמר

מקדש מערת הנמר (Wat Tham Seua) - מקדש מרשים ביותר שנמצא על גבעה במרחק של 20 ק"מ מקנצ'נבורי. הוא הוקם בשנת 1971 על ידי נזיר שנהג להשתמש במערות הסמוכות (שסגורות לציבור כיום) למדיטציה. הוא נראה למרחקים ומכיל פסל בודהה מרשים ביותר ולצידו צ'די ענק שגובהו 69 מטרים ורוחבו 29 מטרים. הפסל מעוצב בתנוחת מברך, הוא מצופה זהב ומוגן על ידי מבנה דמוי צדפה השומר עליו. הצ'די החלול מכיל גרם מדרגות, המאפשר לעלות למרומיו ולהשקיף כל הדרך מבעד לחלונות הפזורים לכל אורכו על המראה המהמם של הפסל, ההרים ושדות האורז מסביב. בצמוד למקדש נמצא המקדש הסיני Wat Khao Noi.

IMG_3450.JPG

הבודהה המוזהב בתוך הצדפה נראה למרחקים

IMG_3443.JPG

המקדש הסיני על רקע הנוף היפה

מיקום: נמצא 20 ק"מ דרומית מזרחית למרכז קנצ'נבורי. נוסעים דרומה על כביש 323, חוצים את הנהר על כביש 3209 ומיד ממשיכים דרומה לאורך הנהר הרחב עד המקדש. שעות פעילות: 08:00-17:00. עלות: הכניסה חופשית.

Sky Walk

טיילת Sky Walk - טיילת מוגבהת בגובה של 12 מטרים עם רצפת זכוכית, הנמתחת לאורך 150 מטרים ומספקת תצפית יפה לשני הצדדים. מצד אחד העיירה קנצ'נבורי ומהצד השני נהר קוואי ושדות החקלאות. התצפית יפה במיוחד מכיוון שהיא נמצאת בדיוק בנקודה בה נהר קוואי הקטן מתפתל ומתחבר לנהר קוואי הגדול.

מיקום: נמצא במרכז העיירה על גדת הנהר, בדיוק בחיבור בין שני הנהרות. שעות פעילות: 09:00-18:00. עלות: 60 באט.

טיול מאורגן

טיול מאורגן לקנצ'נבורי - סוכנויות רבות מציעות טיולים מאורגנים של יומיים או שלושה מבנגקוק לקנצ'נבורי. הטיולים הללו מומלצים לאלו שחוששים לטייל לבד והם כוללים בדרך כלל ביקור ביום הראשון בשוק הצף ובסביבתו, הגעה לקנצ'נבורי ללינה ובילוי של יום או יומיים נוספים באזור קנצ'נבורי באתרים כגון שמורת Erawanעולם הספארי, הגשר על נהר קוואי ועוד. יש המון ורסיות של טיול כזה, אבל חשוב שיכלול את המקומות המודגשים. כשמשווים בין הטיולים השונים, חשוב לא רק להשוות מחיר, אלא גם את התכולה ורמת הלינה. 

bottom of page