top of page
ראש העמוד

שמורת קאו יאי

השמורה הלאומית הראשונה בתאילנד, שהוכרזה בשנת 1962, נמצאת בצידו המערבי של רכס ההרים Sankamphaeng, בדרום מערב רמת קוראט, כ-180 ק"מ מזרחית לבנגקוק. קרוב למיליון איש מבקרים בה בשנה. ההר Khao rom הוא הגבוה בשמורה וגובהו 1351 מטרים, אך רוב השמורה נמצאת בגבהים של 400-1000 מטרים. שטחה של השמורה, שהיא השלישית בגודלה בתאילנד, הוא 2168 קמ"ר, היא משתרעת על פני ארבעה מחוזות (בעיקר במחוז Nakhon Ratchasima), רוב שטחה יער גשם לח וירוק עד וזורמים בה חמישה נהרות, עובדה היוצרת קרקע פוריה לכ-3000 זנים שונים של צמחים ומגוון בעלי חיים ייחודיים כגון פילים, נמרים, גאורים (סוג של ביזונים, הפר הכי גדול), דובים שחורים, 320 זנים של ציפורים ושלל פרפרים. את בעלי החיים ניתן לפגוש תוך כדי נסיעה, בהליכה או באחד ממגדלי התצפית שהוקמו לשם כך.

יש בפארק 12 מסלולים רגליים, שההליכה בהם תיקח עד 6 שעות ומאוד מומלץ לעשות זאת בליווי מדריך מקומי, בייחוד במסלולים הקשים יותר. כך גם הסיכוי שלכם לראות בעלי חיים וצמחים מיוחדים גדול יותר. השמורה כוללת גם מספר מפלים, ביניהם מפל Haew Narok, הנשפך מגובה 80 מטרים ומפל Haew Suwat המוכר מהסרט "החוף". בפארק יש פעילויות רבות נוספות כגון ספורט אתגרי, טיפוס הרים, ביקור במערות ורפטינג.

Khao Yai.jpg

שמורת קאו יאי ירוקה ומרהיבה כל השנה 

ההכרה של הפארק כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו הביאה לשיפור הדרכים אליו ולהקמת מלונות רבים, כולל מלונות מפוארים. בביקור חשוב להקפיד על מכנסים ארוכים, נעליים סגורות וחותלות נגד עלוקות. אפשר לקנות חותלות מיוחדות בחנות של מרכז המבקרים, שם גם אפשר לצפות בסרט תלת מימדי על היווצרות והתפתחות השמורה ועל החיים בה.

מזג האוויר בשמורה דומה לשאר חלקי המדינה. בעונה הגשומה (מאי עד אוקטובר) יורד הרבה גשם והמפלים במיטבם. העונה הקרירה (נובמבר עד פברואר) היא הטובה ביותר לטיולים, יש שמש נעימה ושמים בהירים, אך קריר בלילה. העונה החמה (מרץ ואפריל) לחה מאוד. העונה הכי טובה לטיול היא מנובמבר עד פברואר.

שעות פעילות: שמורה 06:00-18:00, מרכז המבקרים 08:30-16:30. עלות: 400 באט למבוגר ו-200 באט לילד עד גיל 14. רכב 30 באט נוספים, אופנוע 20 באט נוספים. התשלום ליום שלם ואפשר לצאת ולהיכנס כמה שרוצים. אתרkhaoyainationalpark.com

הגעה ותחבורה

הגעה ותחבורה

לשמורה יש שתי כניסות מרכזיות. הכניסה הצפונית היא הראשית ונמצאת על הכביש בנגקוק קוראט. היישוב הקרוב נקרא Pak Chong. הכי נוח להגיע לכאן מבנגקוק עם שירות ואנים (3 שעות, 220 באט לאדם). מ-Pak Chong לשמורה יש לנסוע באוטובוס (40 דקות, 30 באט) או בסונגטואו (40 באט לאדם). מונית מבנגקוק נוסעת לשמורה בשעתיים ועולה החל מ-2600 באט לכיוון. הכניסה הדרומית נמצאת 13 ק"מ צפונית לעיר Prachin Buri, ממנה נוסעים צפונה על כביש 3077.

הזמנת הסעה מבנגקוק לקאו יאי

הדרך הכי קלה להתנייד בתוך השמורה היא באמצעות רכב או אופנוע שכורים, אחרת קשה מאוד לבקר בה. האוטובוס מ-Pak Chong יביא אתכם למשרד הכרטיסים בכניסה לשמורה, אך הוא מרוחק 10 ק"מ ממרכז המבקרים. יש כביש בודד וטוב לאורך הפארק מהצד של Pak Chong לצד של Nakhon Nayok ואורכו 60 ק"מ. אפשר לשכור אופניים במרכז המבקרים במחיר של 50 באט ליום. חשוב מאוד להיות עירני בנסיעה בשמורה מפני חיות שחוצות את הכביש.

Khao Yai Map.jpg

מפת השמורה, Pak Chong למעלה, Nakhon Nayok למטה 

לינה

לינה

מרבית המבקרים בשמורה לנים באזור Mu Si הסמוך לשמורה, בעיקר לאורך דרך Thanaratch (כביש 2090) או בעיירה Pak Chong הצפונית יותר, המרוחקת כ-20 ק"מ מהשמורה. מיעוט מהמבקרים לנים סמוך לכניסה הדרומית.

איך מטיילים

איך מטיילים?

מדריך פרטי או טיול מאורגן? הדרך המקובלת לטייל בשמורה היא באמצעות מדריך פרטי או באחד מהטיולים המאורגנים הרבים המוצעים בשמורה על ידי כל בתי המלון והגסט האוסים. הטיולים די דומים וכוללים בדרך כלל ביקור במפלים, טרקים אחר בעלי חיים וצמחים מיוחדים, ביקור במערת נטיפים ובמערת העטלפים ועוד. יש טיולים לחצי יום, יום שלם או מספר ימים. יש גם טיולי לילה המתמקדים בתצפיות על בעלי חיים ליליים וטיולים המיועדים לחובבי ציפורים. החברות המומלצות לטיולים הן  Greenleaf Guesthouse & Tour ו-Bobby's Jungle Tours.

להזמנת טיול יומי פרטי מאורגן מבנגקוק

טיול מאורגן מהשמורה עולה 500 באט לחצי יום (מערת נטיפים, רחצה במעיינות ומערת העטלפים, 15:00-19:00) או 1500 באט ליום שלם (מרכז המבקרים, טרק, תצפיות על בעלי חיים, ארוחת צהרים, מפל וצפייה על פילי הבר, 08:00-19:00). מומלץ לעשות את שני הטיולים (2000 באט ליום וחצי). תשלום מופחת לילד עד גיל 12. המחיר כולל את דמי הכניסה לפארק, הסעות, הדרכה, אוכל, שתייה וחותלות לעלוקות. טיול פרטי יעלה 3000 באט לאדם ליום כולל הכל והמחיר ילך וירד ככל שיהיו יותר משתתפים. מדריך פרטי עם רכב שלכם יעלה בסביבות 3000 באט ליום.

אתרים: www.greenleaftour.com   www.bobbysjungletourkhaoyai.com

אתרים

אתרים בצפון

צפון השמורה

מפל Haew Suwat - המפל הזה נופל ממצוק בגובה של 20 מטרים לתוך בריכה גדולה ויפה בתחתיתו. בעונה הגשומה הוא נשפך בזרם עז ואילו בעונה היבשה הוא מתפצל למעין שני מפלים קטנים. יש כאלו שחושבים שככה הוא אפילו יפה יותר. הוא הפופולרי ביותר במפלי השמורה בגלל הגישה הקלה אליו, מיקומו המרכזי והעובדה ששימש כאתר צילומים לסרט "החוף". שביל הליכה קצר מוביל לתצפית על המפלים ושביל משולב מדרגות מוביל אל בסיס המפל בהליכה של רבע שעה. כדאי לשלב ביקור במפל Haew Sai הסמוך.

Haew Suwat Waterfall Khao Yai.jpg

מפל Haew Suwat מתפצל לשני מפלים בעונה היבשה

מיקום: כ-8 ק"מ מזרחית למרכז המבקרים. נגיש מאוד באמצעות הכבישים היוצאים מזרחה, או בהליכה לאורך מסלול מספר 4 היוצא ממרכז המבקרים, שההליכה בו אורכת 4-5 שעות.

מפל Haew Sai - מפל עם חוויה הרבה יותר שקטה ופחות צפופה. גובהו 10 מטרים בלבד, אך הוא רחב ויש לו בריכה בתחתיתו. אפשר להגיע אליו בטרק קצר ממפל Haew Suwat והם גם חולקים את אותו מגרש חניה וחלק מהדרך.

מיקום: 700 מטרים מצפון למפל Haew Suwat, כ-8 ק"מ ממזרח למרכז המבקרים. 

מגדלי ונקודות תצפית - מגדל התצפית Nong Phak Chi Tower נמצא ליד אגם בשם זה, שהוא מאגר המים לחיות רבות בשמורה, בקצה הערבה. הוא נחשב למקום הטוב ביותר לצפייה בחיות הבר. מוביל אליו שביל הליכה רחב ונוח שאורכו קילומטר אחד דרך הערבה, היוצא מסמן ק"מ 35 בדרך Thanaratch. לחלופין, אפשר להגיע אליו בדרך של קצת מעל 5 ק"מ היוצאת ממרכז המבקרים או ממסלול בן 3 ק"מ מסמן ק"מ 33 בדרך Thanaratch, הנחשב למסלול הטוב ביותר בפארק לצפייה בציפורים. מגדל התצפית Mo Sing Watchtower נמצא גם הוא ליד אגם בשם זה, על גבעה מולו במרחק של 500 מטרים ממרכז המבקרים. ממגדל זה יש תצפית יפה על איילים, בעיקר בשעות הערב המוקדמות. נקודת תצפית Pha Trom Jai Cliff (הנקראת גם Khao Khaew) נמצאת בגובה 1290 מטרים וממנה רואים את הר Rom חוצה את יער הגשם משמאל לימין. התצפית יפה במיוחד בזריחה. מובילה אליה הליכה קצרה מהכביש והיא נמצאת ממש במרכז הפארק. נקודת התצפית בק"מ 30 של דרך Thanaratch מאפשרת תצפית יפה מאוד לחלק הצפוני של השמורה, אל ההרים המיוערים. 

מערת Khao Luk Chang Bat - היא אחת האטרקציות הפופולריות בשמורה. המערה היא ביתם של מאות אלפי עטלפים המתעופפים החוצה מהמערה במחזה מרהיב במיוחד כל ערב לפני רדת החשיכה בדרכם למסע הציד שלהם. זמן הביקור האידאלי במערה הוא כשעה לפני השקיעה. המערה נמצאת כ-6 ק"מ מהכניסה הצפונית, מחוץ לשמורה.

IMG_7567.JPG

נחיל העטלפים המתעופף מחוץ למערה צובע את השמים בשחור

אתרים בדרום

דרום השמורה

מפל Haew Narok - המפל נופל בשלושה שלבים מגובה כולל של 150 מטרים (הגבוה שבהם נופל מגובה 80 מטרים) ויוצר בריכה גדולה בתחתיתו. אל המפל מוביל מסלול הליכה יפיפה שאורכו קילומטר אחד כולל גשר החוצה את המים ומדרגות שמטפסות אל נקודת תצפית מרשימה.

מיקום: כ-10 ק"מ משער הכניסה הדרומי לאורך הכביש הראשי של השמורה 3077.

מפל Sarika - המפל הגדול ביותר בפארק, שנופל במורד 9 מדרגות מגובה של 200 מטרים. הוא פעיל רק בחודשים הגשומים. בכניסה יש חניה עם מסעדות וחנויות מזכרות זולות וממנה מוליך שביל בן 400 מטרים לתחתית המפל. מבסיס המפל ניתן לטפס את תשעת השלבים עד המפל העליון הראשי. בכל שלב יש בריכה, בה ניתן להתרענן ולהאכיל את הדגים. הבריכה של המפל העליון היא הגדולה והעמוקה מכולן.

מיקום: על כביש 3050, כ-3 ק"מ לאחר הפיצול מכביש 3049. שעות פעילות: 08:00-19:00

אתרים מחוץ לשמורה

מחוץ לשמורה

פעילויות נוספות ושעשועים - Life Park הוא פארק שעשועים והרפתקאות עם 29 פעילויות שונות לכל הגילאים מחמישה סוגים: הרפתקאות לילדים, שעשועים לכל המשפחה, ריגושים מדהימים, אתגרים קבוצתיים וגורם הפחד. תמצאו פה בין היתר אומגות, מסלול חבלים, קרטינג, מכוניות מתנגשות, באנג'י הפוך, טרקטורונים, חץ וקשת, זורבינג ועוד. זה נמצא במלון Greenery Resort בדרך Thanaratch. שעות פעילות: 10:00-18:00. פארק Bonanza מציע גם מגוון פעילויות כגון רכיבה על סוסים, קאנו, קיר טיפוס, טרקטורונים, אומגה, סירות מתנגשות ועוד. הוא נמצא במלון Bonanza Resort, גם הוא בדרך Thanaratch. שעות פעילות: 09:00-17:30. Thongsomboon Club מציע מגוון של 18 פעילויות ושעשועים לכל הגילאים כגון רכיבה על סוסים, מטווח, טרקטורונים, אומגה, רכבל, סירות מתנגשות, גלישה במזחלות ועוד. הוא נמצא יותר מ-30 ק"מ מצפון לשמורה. שעות פעילות: אמצע השבוע 09:00-18:00, סופי שבוע החל משעה 08:30. עלות: 150 באט לפעילות. www.thongsomboon-club.com

Thongsomboon Club Khao Yai.png

מפת הפעילויות במועדון Thongsomboon

bottom of page