top of page
ראש העמוד

בנגקוק - ארמונות ומקדשים

מתחם ארמון המלך - נבנה בשנת 1782 על ידי המלך ראמה הראשון ונחשב לאתר התיירות החשוב והבולט ביותר בבנגקוק. הארמון נבנה כהעתק מדויק של ארמון המלוכה באיוטאיה ובכך סימן את הפיכת בנגקוק לעיר הבירה. הארמון מורכב ממספר מבנים ארכיטקטוניים יפיפיים, הזהב נוצץ בכל פינה, אבנים יפות והמון קדושה. ליד הכניסה לשטח הפנימי נמצא מוזיאון הנשקים המלכותי (Chakri Maha Prasat Throne Hall), שמספק הצצה להיסטוריית כלי הנשק התאילנדים. אולם קבלת הקהל דוסיט (Dusit Audience Hall) הוא בניין יפיפה, המוגבה על פלטפורמה משיש שמעוצבת כצלב לטיני ונחשבת בעיני רבים לדוגמא הטובה ביותר לארכיטקטורה המלכותית. במתחם Wat Phra Kaew נמצא מודל מיניאטורי של מקדש Angkor המפורסם, שנבנה על ידי ראמה הרביעי כשקמבודיה הייתה משועבדת לאימפריה התאית. המודל מספק תמונה כוללת נוחה וטובה של המקדש. המוזוליאום המלכותי (Hor Phra Naga) נמצא בפינה הצפון מערבית של אותו מתחם ומאוחסנות בו צנצנות האפר של חברי המשפחה המלכותית והכניסה לציבור אסורה. יש הקפדה יתרה בכניסה למתחם הארמון על קוד לבוש נוקשה הכולל לבוש צנוע, איסור על מכנסיים מעל הברך וחולצות ללא שרוולים, איסור על צילום במתחם המקדש ואיסור על נשים לגעת בנזירים. ניתן לשכור בכניסה לבוש מתאים, אך התור ארוך. הארמון משמש כיום לטקסים בלבד ואילו המלך מתגורר בארמון Chitralada הנמצא ברובע Dusit מצפון לרחוב קאוסן וסגור למבקרים. 

IMG_1644.jpg
IMG_1641.jpg

בתמונות: ארמון המלך הוא החשוב באתרי בנגקוק וביקור בעיר לא יהיה שלם בלעדיו 

מיקום: הארמון נמצא באזור הישן של העיר, ממש ממזרח לנהר, ממול ל-Sanam Luang ומדרום לרחוב קאוסן. שעות פעילות: מידי יום בשעות 08:30-15:30. עלות: 500 באט לאדם כולל כניסה למקדש פרה קאו ולמוזיאון הטקסטיל Sirikit שנמצאים במתחם. כניסה חופשית מתחת לגובה 120 ס"מ. אפשר לשכור מדריך קולי ב-200 באט. אתר: www.royalgrandpalace.th

לפני הארמון נמצאת המדשאה Sanam Luang, בה נערכים טקסים ממלכתיים ודתיים. בימי חול ובעיקר בימי ראשון פורשים רוכלים מחצלות ומוכרים את סחורתם. מסביב ממוקמים דוכני אוכל. בסופי שבוע המקום הומה משפחות המגיעות לפה על מנת להעיף עפיפונים. בסביבת המדשאה נמצאים מרבית מוסדות התרבות של העיר כמו המוזיאון הלאומי, התאטרון הלאומי, האוניברסיטה ומקדש עמוד העיר Lak Muang (בו נמצאת אבן היסוד של העיר אשר הונחה על ידי המלך ראמה הראשון ואשר המסורת גורסת כי בכוחה לקיים משאלות). המוזיאון הוא אחד הגדולים והמרשימים במזרח הרחוק ומאפשר ללמוד רבות על האומנות התאית. בבנייניו הרבים מצויים אלפי מוצגים בכל סגנונות האמנות המקומית. 

מיקום: המוזיאון נמצא מצפון מערב למדשאה קרוב לנהר. שעות פעילות: ימי רביעי עד ראשון בשעות 09:00-16:00. סיור מודרך חופשי באנגלית מתקיים בימים רביעי וחמישי בשעה 09:30. עלות: 200 באט לאדם.

אתר: www.virtualmuseum.finearts.go.th/bangkoknationalmuseums/index.php/en

Wat Phra Khao

Wat Phra Kaew - מקדש בודהה האזמרגד, שנמצא בתוך מתחם ארמון המלך, הוא המקדש החשוב והקדוש ביותר בתאילנד ונבנה גם הוא על ידי המלך ראמה הראשון במאה ה-18. המקדש הוא פלא אדריכלי המלא בסטופות זוהרות ומצופות זהב, שנראה כאילו הן צפות מעל הקרקע, גגות הרעפים בצבעי כתום וירוק מרהיבים ועמודים מעוטרים בפסיפס ובגמלוני שיש מפוארים. פסל הבודהה, שגובהו 66 ס"מ בלבד עשוי מאבן חן מסוג ישפה (סוג של אבן ירקן). ראמה הראשון הורה על העברת הפסל לבנגקוק והורה על הכנתן של שתי גלימות מלכותיות עבור הפסל, אחת לעונה החמה ואחת לעונה הגשומה. ראמה השלישי הורה על הכנת הגלימה השלישית המיועדת לעונת המעבר הקרירה ושלוש גלימות חדשות נתפרו בשנת 1996 לכבוד חגיגות יובל הזהב של המלך ראמה התשיעי והן עדיין מוחלפות בחגיגיות על ידי המלך עצמו בתחילת כל עונה. התאים מאמינים שדמות בודהה האזמרגד מסמלת את העצמאות, החוזק והמזל הטוב של תאילנד וכן שקמע קדוש זה אוצר בתוכו את כוחו המגי של המלך. בכניסה למקדש יש לחלוץ נעליים ואסור לצלם. המתחם מכיל שלושה בניינים עיקריים, הסטופה המוזהבת המכילה את שרידיו של בודהה, הספרייה שמכילה את כתביו של בודהה, הטובה מסוגה בתאילנד והפנתאון המלכותי שבו נמצאים פסליהם של המלכים משושלת צ'אקרי. www.emerald-buddha.com/emerald-buddha

20170804_112853.jpg

בתמונה: מקדש ואט פרה קאו

IMG_8649.JPG

בתמונה: בודהה האזמרגד בצילום נדיר מרחוק

Wat Pho

Wat Pho - המקדש הכי עתיק והכי גדול בבנגקוק נמצא בסמיכות לארמון המלך, מדרום לו. במתחם הגדול יש עשרות פסלי בודהה ומבנים מיוחדים מרהיבים. המקדש מפורסם בפסל הבודהה השוכב הענק, העשוי בטון, מצופה זהב טהור ומשובץ בפנינים. אורך הפסל 46 מטרים וגובהו 15 מטרים. מיקומו בתוך מבנה שגדול ממנו רק במעט מעצים עוד יותר את גודלו. המקדש מכיל יותר מ-1000 פריטי בודהה שונים וציורי קיר מעניינים. כשיוצאים ממבנה המקדש הולכים ישר עד השער בחומה ופונים ימינה ומימין רואים את ארבעת הצ'דים בו נמצאים אפרם של ארבעת המלכים הראשונים בשושלת צ'אקרי. ראמה הראשון קבור באמצעי, השני בימני, השלישי בשמאלי ואילו הרביעי באחורי. במתחם הגדול נמצא גם בית הספר המפורסם לעיסוי תאילנדי, העתיק ביותר בתאילנד. ניתן לקבל שם עיסויים על ידי המורים והתלמידים במחירים נמוכים. הכניסה בלבוש הולם בלבד, לא במכנסים קצרים ועם שרוולים. 

20170804_102545.jpg

בתמונה: אין בודהה יותר קשה לצילום מהבודהה השוכב...   

IMG_8630.JPG

בתמונה: הצ'דים עם אפר המלכים

מיקום: המקדש נמצא מדרום לארמון המלך, בסמוך לו. אפשר להגיע עם אוטובוס הנהר לתחנה 8. שעות פעילות: מידי יום בשעות 08:00-18:30. בית הספר לעיסוי פתוח עד שעה 18:00. עלות: 200 באט לאדם. כניסה חופשית מתחת לגובה 120 ס"מ. אתר: www.watpho.com   www.watpomassage.com

Wat Arun

Wat Arun - המקדש הוקם לכבוד אל השחר ההודי ומכאן שמו, מקדש השחר. הפגודה מתנשאת לגובה 79 מטרים ומעוטרת באריחי חרסינה ובשברי פורצלן צבעוניים. מדרגות המובילות עד מחצית גובהה מאפשרות תצפית מרהיבה לעבר ארמון המלך והנהר וזה הכי יפה בשעת השקיעה. במקדש שכן בעבר בודהה האזמרגד עד שעבר למשכנו הנוכחי בואט פרה קאו מעברו השני של הנהר.

20170804_124734.jpg

בתמונה: מקדש השחר, Wat Arun, במבט מהנהר

מיקום: המקדש נמצא בתונבורי, בגדה המערבית של הנהר מול ואט פו. ניתן להגיע באוטובוס הנהר לתחנה מספר 11 או מתחנת ואט פו (Tha Tien) לקחת את הסירה שחוצה את הנהר לגדה השניה. שעות פעילות: מידי יום בשעות 08:00-17:30. עלות: 50 באט לאדם. אתר: www.watarun1.com/en

Wat Trimit

Wat Traimit - מקדש בודהה המוזהב. פסל בודהה בן 700 שנים, בגובה 3.5 מטרים ובמשקל 5.5 טון, עשוי זהב טהור ונוצץ יותר מכל דבר שראיתם אי פעם. הפסל בסגנון סוקותאי התגלה בשנת 1955 מתחת למעטה אטום של גבס, כאשר נפל ממנוף בזמן שהועבר למבנה חדש בתוך מתחם המקדש. סוברים שהציפוי נועד להגן על הפסל מפני בוזזים בשלהי תקופת סוקותאי או מאוחר יותר בתקופת איוטאיה, כאשר העיר הייתה נתונה במצור בורמזי.

20170804_085404.jpg

בתמונה: Wat Traimit מבחוץ                                

20170804_091014.jpg

בתמונה: הבודהה המוזהב הגדול בעולם

מיקום: המקדש נמצא בצ'יינה טאון ברחוב Traimit. הכי פשוט להגיע עם הרכבת התחתית MRT לתחנת Hua Lamphong ומשם הליכה של כמה דקות עד למקדש. שעות פעילות: מידי יום בשעות 08:00-17:00. עלות: 50 באט לאדם.

Vimanmek ארמון

ארמון Vimanmek - המבנה הגדול בעולם העשוי עץ טיק מוזהב. מתחם גדול עם גינון מקסים שגולת הכותרת שלו היא ארמון הטיק ששימש כארמונו של המלך ראמה החמישי. ארמון הטיק יפיפה, הריהוט מקסים ולא מנקר עיניים. בחצר הארמון עצים מדהימים ותחושה של מלכים. יש סיור מודרך באנגלית שנמשך חצי שעה. במתחם יש גם מוזיאון שעונים קטן ומוזיאון בדים. בארמון ובחצר נמצאים גם צי הכרכרות המלכותי, סירות המלך ולמעלה מ-80 חדרים מרהיבים עם מתנות שקיבל המלך, חפצי אמנות וחפצים אישיים של משפחת המלוכה. מעניין במיוחד לראות את המיטות המלכותיות הקטנות של ילדי המלך, את סירי הלילה שלהם ואת השירותים המערביים הראשונים שהובאו אי פעם לתאילנד. הכניסה בלבוש הולם בלבד. על פי צילומי לווין הארמון נהרס כליל ולא קיים יותר. אין מידע רשמי מה קרה, אומרים שבקרוב יתחילו עבודות שחזורו, אך אין תאריך.

מיקום: הארמון נמצא ברחוב Ratchawithi, באזור Dusit, מצפון לרחוב קאוסן.

Erawan מקדש

מקדש Erawan - מקדשון קטן במרכז העיר עם סיפור מעניין. כשבנו את מלון Grand Hyatt Erawan אירעו במהלך הבנייה אסונות רבים. פועלים נהרגו ואוניה עם חומרי גלם לבניית המלון טבעה. בעלי המלון נועצו עם חכמים והם המליצו להם לבנות בחצר המלון מקדש לאל אינדרה ולפיל הרכיבה שלו אראוואן. עם בניית המקדש נפסקו כל האסונות ובניית המלון הושלמה. כיום, המקדש זוכה לאלפי מבקרים המאמינים כי למקדש יכולת מופלאה להגשים חלומות ומשאלות. המאמינים מניחים פרחים וקטורת לפני הפסל המוזהב בעל ארבעת הפנים. במקום פועלת להקת ריקוד מסורתי עם תזמורת קטנה המתחילה לרקוד (תמורת תרומה קטנה) כבר בשעות הבוקר וממשיכה ללא הפסקה עד שעות הערב המאוחרות.

20160116_131659.jpg

בתמונה מימין: מקדש Erawan במבט מהמדרכה העילית 

מיקום: המקדש נמצא בשטח מלון Grand Hyatt Erawan בפינת הרחוב שמול מרכז הקניות Central World. ההגעה עם הרכבת העילית BTS לתחנת Chitlom הסמוכה. שעות פעילות: מידי יום בשעות 06:00-23:00. עלות: הכניסה חופשית. 

מסלול טיול מקדשים

מסלול טיול בבנגקוק ה"ישנה" - מתחילים את היום בצ'יינה טאון כשעדיין לא עמוס ופחות חם ועושים את מסלול הטיול המפורט כאן. משם הולכים לנהר (תחנה 5) ולוקחים את אוטובוס הנהר לעבר ואט פו (תחנה 8). ניתן לחזור לנהר, לחצות אותו ולבקר בואט ארון או להמשיך משם ברגל לארמון המלך הסמוך (כולל ואט פרה קאו). מארמון המלך ממשיכים ברגל לביקור ברחוב קאוסן (תחנה 13 אם אין לכם כח), מקום נפלא לקנח את היום, בדיוק בשעה שמתחיל להיות תוסס שם. אפשר לנוח במסעדה טובה, לעשות עיסוי, לקנות בדוכנים או לבלות באחד הברים. אם נשאר לכם זמן לפני הקאוסן ולא שבעתם ממקדשים, ניתן לבקר גם בואט סאקט (ההר המוזהב), שהינו הר מלאכותי שבראשו מקדש עם כיפת זהב. הדרך המייגעת אליו רצופה במפלים ובצמחייה והתצפית על בנגקוק מלמעלה מרהיבה. ההר נמצא בצמוד לאנדרטת הדמוקרטיה לא רחוק מרחוב קאוסן. חשוב להקפיד ביום הזה על לבוש הולם למקדשים.   

logo 1.png
bottom of page