top of page
ראש העמוד

בנגקוק - ארמונות ומקדשים

מתחם ארמון המלך נבנה בשנת 1782 על ידי המלך ראמה הראשון ונחשב לאתר התיירות החשוב והבולט ביותר בעיר. הארמון נבנה כהעתק מדויק של ארמון המלוכה באיוטאיה ובכך סימן את הפיכת בנגקוק לעיר הבירה. הארמון מורכב ממספר מבנים ארכיטקטוניים יפיפיים, הזהב נוצץ בכל פינה, אבנים יפות והמון קדושה. ליד הכניסה לשטח הפנימי נמצא מוזיאון הנשקים המלכותי (Chakri Maha Prasat Throne Hall), שמספק הצצה להיסטוריית כלי הנשק התאילנדים. אולם קבלת הקהל דוסיט (Dusit Audience Hall) הוא בניין יפיפה, המוגבה על פלטפורמה משיש שמעוצבת כצלב לטיני ונחשבת בעיני רבים לדוגמא הטובה ביותר לארכיטקטורה המלכותית. במתחם Wat Phra Kaew נמצא מודל מיניאטורי של מקדש Angkor המפורסם, שנבנה על ידי ראמה הרביעי כשקמבודיה הייתה משועבדת לאימפריה התאית. המודל מספק תמונה כוללת נוחה וטובה של המקדש. המוזוליאום המלכותי (Hor Phra Naga) נמצא בפינה הצפון מערבית של המתחם, מאוחסנות בו צנצנות האפר של חברי המשפחה המלכותית והכניסה לציבור אסורה. יש הקפדה יתרה בכניסה למתחם הארמון על קוד לבוש נוקשה הכולל חובת מכנסיים ארוכים (לא צמודים) וחולצות המכסות את הכתפיים והבטן, איסור על צילום במתחם המקדש ואיסור על נשים לגעת בנזירים. ניתן לשכור מול הכניסה לבוש מתאים. הארמון משמש כיום לטקסים בלבד ואילו המלך מתגורר בארמון Chitralada הנמצא ברובע Dusit וסגור למבקרים.

הזמנת טיול לארמון המלך, הבודהה השוכב ומקדש ארון

IMG_1644.jpg

ארמון המלך הוא החשוב באתרי בנגקוק וביקור בעיר לא יהיה שלם בלעדיו 

מיקום: הארמון נמצא באזור הישן של העיר ממזרח לנהר, מדרום לרחוב קאוסן. שעות פעילות: 08:30-15:30. עלות: 500 באט לאדם כולל כניסה למקדש פרה קאו ולמוזיאון הטקסטיל Sirikit שנמצאים במתחם. כניסה חופשית מתחת לגובה 120 ס"מ, מדריך קולי 200 באט. אתר: www.royalgrandpalace.th

לפני הארמון נמצאת המדשאה Sanam Luang, בה נערכים טקסים ממלכתיים ודתיים. בסופי שבוע המקום הומה משפחות המגיעות לפה על מנת להעיף עפיפונים. בסביבת המדשאה נמצאים מרבית מוסדות התרבות של העיר כמו המוזיאון הלאומי, התאטרון הלאומי, האוניברסיטה ומקדש עמוד העיר Lak Muang (בו נמצאת אבן היסוד של העיר אשר הונחה על ידי המלך ראמה הראשון ואשר המסורת גורסת כי בכוחה לקיים משאלות). המוזיאון הוא אחד הגדולים והמרשימים במזרח הרחוק ומאפשר ללמוד רבות על האומנות התאית. בבנייניו הרבים מצויים אלפי מוצגים בכל סגנונות האמנות המקומית. 

מיקום: המוזיאון נמצא מצפון מערב לארמון. שעות פעילות: ימי רביעי עד ראשון 08:30-16:00. סיור מודרך חופשי באנגלית מתקיים בימי רביעי וחמישי בשעה 09:30. עלות: 200 באט לאדם.

Wat Phra Khao

Wat Phra Kaew - מקדש בודהה האזמרגד נמצא בתוך מתחם ארמון המלך, הוא המקדש החשוב והקדוש ביותר בתאילנד ונבנה גם הוא על ידי המלך ראמה הראשון במאה ה-18. המקדש הוא פלא אדריכלי המלא בסטופות זוהרות ומצופות זהב, שנראות כאילו צפות מעל הקרקע, גגות הרעפים בצבעי כתום וירוק מרהיבים ועמודים מעוטרים בפסיפס ובגמלוני שיש מפוארים. פסל הבודהה, שגובהו 66 ס"מ בלבד, עשוי מאבן חן מסוג ישפה (סוג של אבן ירקן). ראמה הראשון הורה על העברת הפסל לבנגקוק ועל הכנתן של שתי גלימות מלכותיות עבור הפסל, אחת לעונה החמה ואחת לעונה הגשומה. ראמה השלישי הורה על הכנת גלימה שלישית המיועדת לעונת המעבר הקרירה ושלוש גלימות חדשות נתפרו בשנת 1996 לכבוד חגיגות יובל הזהב של המלך ראמה התשיעי והן מוחלפות בחגיגיות על ידי המלך עצמו בתחילת כל עונה. התאים מאמינים שדמות בודהה האזמרגד מסמלת את העצמאות, החוזק והמזל הטוב של תאילנד ושהקמע הקדוש הזה אוצר בתוכו את כוחו המגי של המלך. בכניסה למקדש יש לחלוץ נעליים ואסור לצלם. המתחם מכיל שלושה בניינים עיקריים, הצ'די המוזהב המכיל את שרידיו של בודהה, הספרייה שמכילה את כתביו של בודהה והפנתאון המלכותי שבו נמצאים פסליהם של מלכי שושלת צ'אקרי הנוכחית. www.emerald-buddha.com/emerald-buddha

20170804_112853.jpg

מקדש ואט פרה קאו והצ'די עם שרידיו של בודהה

IMG_8649.JPG

בודהה האזמרגד בצילום מרחוק מחוץ למקדש

Wat Pho

Wat Pho - המקדש הכי עתיק והכי גדול בבנגקוק נמצא בסמיכות לארמון המלך, מדרום לו. במתחם הגדול יש עשרות פסלי בודהה ומבנים מיוחדים מרהיבים. המקדש מפורסם בפסל הבודהה השוכב הענק, העשוי בטון, מצופה זהב טהור ומשובץ פנינים. אורך הפסל 46 מטרים וגובהו 15 מטרים. מיקומו בתוך מבנה שגדול ממנו רק במעט מעצים עוד יותר את גודלו. המקדש מכיל יותר מ-1000 פריטי בודהה שונים וציורי קיר מעניינים. כשיוצאים ממבנה המקדש הולכים ישר עד השער בחומה ופונים ימינה ומימין רואים את ארבעת הצ'דים בהם נמצא אפרם של ארבעת המלכים הראשונים בשושלת צ'אקרי. ראמה הראשון קבור באמצעי, השני בימני, השלישי בשמאלי ואילו הרביעי באחורי. במתחם הגדול נמצא גם בית הספר המפורסם לעיסוי תאילנדי, העתיק ביותר בתאילנד. ניתן לקבל שם עיסויים על ידי המורים והתלמידים במחירים נמוכים. הכניסה בלבוש הולם בלבד, לא במכנסים קצרים ועם שרוולים. 

הזמנת טיול לארמון המלך, הבודהה השוכב ומקדש ארון

20170804_102545.jpg

אין בודהה יותר קשה לצילום מהבודהה השוכב

IMG_8630.JPG

הצ'דים עם אפר המלכים

מיקום: המקדש נמצא מדרום לארמון המלך. אפשר להגיע עם אוטובוס הנהר לתחנה 8. שעות פעילות: 08:00-18:30. בית הספר לעיסוי פתוח עד שעה 18:00. עלות: 300 באט לאדם מעל גובה 120 ס"מ. אתר: www.watpho.com 

Wat Arun

Wat Arun - המקדש הוקם לכבוד אל השחר ההודי ומכאן שמו, מקדש השחר. הפגודה מתנשאת לגובה 79 מטרים ומעוטרת באריחי חרסינה ושברי פורצלן צבעוניים. מדרגות המובילות עד מחצית גובהה מאפשרות תצפית מרהיבה לעבר ארמון המלך והנהר. במקדש שכן בעבר בודהה האזמרגד עד שעבר למשכנו הנוכחי בואט פרה קאו מעברו השני של הנהר.

הזמנת טיול לארמון המלך, הבודהה השוכב ומקדש ארון

20170804_124734.jpg

מקדש השחר, Wat Arun, במבט מהנהר

מיקום: המקדש נמצא בתונבורי, בגדה המערבית של הנהר מול ואט פו. ניתן להגיע באוטובוס הנהר לתחנה מספר 11 או מתחנת ואט פו (Tha Tien) לקחת את הסירה שחוצה את הנהר. שעות פעילות: 08:00-18:00. עלות: 100 באט לאדם. 

Wat Trimit

Wat Traimit - המקדש נקרא גם מקדש בודהה המוזהב על שם הפסל המוזהב של בודהה בן 700 שנים הנמצא בו. גובהו של הפסל 3.5 מטרים, משקלו  5.5 טון והוא עשוי זהב טהור ונוצץ יותר מכל דבר שראיתם אי פעם. הפסל בסגנון סוקותאי נתגלה בטעות בשנת 1955 מתחת למעטה אטום של גבס, כאשר נפל ממנוף בזמן שהועבר למבנה חדש בתוך מתחם המקדש. סוברים שהציפוי נועד להגן על הפסל מפני בוזזים בשלהי תקופת סוקותאי או מאוחר יותר בתקופת איוטאיה, כאשר העיר הייתה נתונה במצור בורמזי.

20170804_085404.jpg

Wat Trimit במבט מבחוץ

20170804_091014.jpg

הבודהה מזהב טהור הגדול בעולם

מיקום: המקדש נמצא בצ'יינה טאון ברחוב Traimit. הכי פשוט להגיע עם הרכבת התחתית MRT לתחנת Hua Lamphong ומשם הליכה של כמה דקות עד למקדש. שעות פעילות: 08:00-17:00. עלות: 40 באט לאדם.

Erawan מקדש

מקדש Erawan - מקדשון קטן במרכז העיר עם סיפור מעניין. כשבנו את מלון Grand Hyatt Erawan אירעו במהלך הבנייה אסונות רבים. פועלים נהרגו ואוניה עם חומרי גלם לבניית המלון טבעה. בעלי המלון נועצו עם חכמים והם המליצו להם לבנות בחצר המלון מקדש לאל אינדרה ולפיל הרכיבה שלו אראוואן. עם בניית המקדש נפסקו האסונות ובניית המלון הושלמה. המקדש זוכה כיום לאלפי מבקרים המאמינים כי למקדש יכולת מופלאה להגשים חלומות ומשאלות. המאמינים מניחים פרחים וקטורת לפני הפסל המוזהב בעל ארבעת הפנים. במקום פועלת להקת ריקוד מסורתי עם תזמורת קטנה המתחילה לרקוד (תמורת תרומה קטנה) כבר בשעות הבוקר וממשיכה ללא הפסקה עד שעות הערב המאוחרות.

20160116_131659.jpg

מקדש Erawan במבט מהמדרכה העילית 

מיקום: המקדש נמצא בשטח מלון Grand Hyatt Erawan בפינת הרחוב שמול מרכז הקניות Central World. ההגעה עם הרכבת העילית BTS לתחנת Chitlom הסמוכה. שעות פעילות: 06:00-23:00. עלות: הכניסה חופשית. 

מסלול טיול מקדשים

מסלול טיול בבנגקוק ה"ישנה" - מתחילים את היום בצ'יינה טאון כשעדיין לא עמוס ופחות חם ועושים את מסלול הטיול המפורט כאן. משם הולכים לנהר (תחנה 5) ולוקחים את אוטובוס הנהר לעבר ואט פו (תחנה 8). ניתן לחזור לנהר, לחצות אותו ולבקר בואט ארון או להמשיך משם ברגל לארמון המלך הסמוך (כולל ואט פרה קאו). מארמון המלך ממשיכים ברגל לביקור ברחוב קאוסן (תחנה 13 אם אין לכם כח), מקום נפלא לקנח את היום, בדיוק בשעה שמתחיל להיות תוסס שם. אפשר לנוח במסעדה טובה, לעשות עיסוי, לקנות בדוכנים או לבלות באחד הברים. אם נשאר לכם זמן לפני הקאוסן ולא שבעתם ממקדשים, ניתן לבקר גם בואט סאקט (ההר המוזהב), שהינו הר מלאכותי שבראשו מקדש עם כיפת זהב. הדרך המייגעת אליו רצופה במפלים ובצמחייה והתצפית על בנגקוק מלמעלה מרהיבה. ההר נמצא בצמוד לאנדרטת הדמוקרטיה לא רחוק מרחוב קאוסן. חשוב להקפיד ביום הזה על לבוש הולם למקדשים.   

bottom of page