top of page
ראש העמוד

מה הונג סון

העיר, בירתו של המחוז בעל השם הזהה, נמצאת על גבעות שאן בסמוך לגבול עם מיאנמר לאורך נהר פאי. בעיר הקטנה יש קצת מעל 7000 תושבים. הטמפרטורה הממוצעת בעיר נעה בין 20-30 מעלות, אך היא יכולה גם לרדת עד 15 מעלות בחורף ולטפס עד 37 מעלות בקיץ. אגב, מה הונג סון במפתיע מחזיקה בשיא הטמפרטורה הגבוהה שנרשמה אי פעם בתאילנד, 44.6 מעלות באפריל 2016. העונה הטובה ביותר לטיול היא בעונה היבשה, בין החודשים נובמבר לאפריל ושיא הגשמים באוגוסט וספטמבר. הפעילות המרכזית בעיר עצמה היא טיול מסביב לאגם וביקור במקדשים הסמוכים אליו ובנוסף, קיימות פעילויות רבות וטיולים בטבע בסביבה והן מפורטות בהרחבה בפרק סיבוב פאי מה הונג סון. את העיר נהוג לכנות בקיצור MHS.

IMG_7062.JPG

בתמונה: העיר מה הונג סון והאגם במרכזה מתצפית Doi Kong Mu

הגעה ותחבורה

הגעה ותחבורה

אל מה הונג סון הכי נוח להגיע בטיסות מצ'יאנג מאי שאורכות 35 דקות ומבוצעות מספר פעמים ביום על ידי החברות נוק איר וקאן איר. הטיסה לכיוון אחד עולה בסביבות 1000-1500 באט והיא חוסכת את הדרך הארוכה והקשה מאוד המפרידה בין שתי הערים. ההגעה ברכב מצ'יאנג מאי יכולה לעשות בשתי דרכים: האחת מדרום דרך מה סריאנג (כביש 108, 350 ק"מ) או מצפון דרך פאי (כביש 1095, 280 ק"מ עם 1864 פיתולים...). הנסיעה בשתי הדרכים תיקח בסביבות 5-6 שעות ותהיה קשה מאוד. ההגעה ממה סריאנג תהיה קלה יותר, אך הנסיעה מפאי היא דרך מהממת, מהיפות בתאילנד. אוטובוסים יוצאים מצ'יאנג מאי מתחנת האוטובוס Arcade ועושים את הדרך ביותר מ-7 שעות. מיניבוסים מאותה תחנה הם אופציה טובה יותר ועושים את הדרך ב-5.5 שעות ובעלות של 250 באט לאדם. אם אתם מתעקשים, אז קיים גם אוטובוס לילה לבנגקוק שעושה את הנסיעה ב-15 שעות בלבד ועולה מעל 700 באט.

העיר קטנה מאוד ולכן נוחה מאוד להליכה. השימוש באופניים שכורות מאוד פופולרי, אך כדי לבקר בכפרים בסביבה יש צורך ברכב או אופנוע. אין כל בעיה לעצור מונית, טוקטוק או מונית אופנוע.

IMG_7076.JPG

בתמונה: עמק מה הונג סון היפיפה

לינה

לינה

העיר קטנה, הרבה פחות תיירותית ולכן היצע בתי המלון בה יחסית קטן. המלון המפואר ביותר בעיירה הוא בן 4 כוכבים וגם הם מפוקפקים למדי... רוב המלונות והגסט האוסים ממוקמים בעיקר בסביבות האגם. בעלי רכב או אופנועים יכולים לישון גם במגוון המקומות הפסטורליים המרוחקים יותר (והזולים יותר) מהעיר.

אתרים

אתרים

מקדש Wat Phra That Doi Kong Mu - המקדש, אליו מטפסים במעלה 300 מדרגות, נבנה על ידי המושל הראשון של העיר והוא משקף בצורה החזקה ביותר את ההשפעה הבורמזית. הוא גבוה ונראה מכל מקום בעיר. במקדש יש שתי פגודות שופעות קישוטים (אחת נבנתה בשנת 1860 ואילו השנייה בשנת 1874), אך העניין המרכזי לשמו מגיעים למקדש הוא התצפית היוצאת מן הכלל שהוא מאפשר על העיר, האגם והעמק מסביבה. מומלץ להגיע לקראת השקיעה, אז השמש יוצרת משחקי צבע מרהיבים עם ההרים. מאחור יש חנות קטנה עם משקאות קרים וחמים.

מיקום והגעה: המקדש נמצא על הר Kong Mu, כ-5 ק"מ מערבית לעיר. ניתן להגיע אליו ברגל בשתי דרכים: הראשונה, הארוכה יותר, מתחילה במקדש Phra Non, משם מובילות מדרגות במעלה הגבעה עד אמצע הדרך, שם מתמזגים עם הדרך השנייה, הקצרה יותר, שמתחילה במקדש Muo Taw. הכי קל ומומלץ להגיע למעלה עם רכב או אופנוע. שעות פתיחה: מידי יום בשעות 08:30-16:30. עלות: הכניסה חופשית.

IMG_7064.JPG

בתמונה: הנוף המרהיב על העיר, האגם ושדה התעופה.   

IMG_7060.JPG

בתמונה: שתי הפגודות במקדש

Wat Hua Wiang

מקדש Wat Hua Wiang - מקדש בורמזי שנבנה בשנת 1890. הייחוד הארכיטקטוני שלו מתבטא בכיסוי המסדרון המוביל משער הכניסה אל עבר בית התפילה. במקום מאוחסנים גם סקריפטים תאים עתיקים. ממש לא חובה לבקר בו.

מיקום: המקדש נמצא ברחוב Sihanatbamrung, בסמיכות לשוק היום, אז אפשר להציץ בו כשמבקרים בשוק. שעות פתיחה: מידי יום בשעות 08:00-16:30. עלות: הכניסה חופשית.

IMG_7117.JPG

בתמונה: המקדש הסמוך לשוק של מה הונג סון אינו מצדיק ביקור במיוחד

צמד המקדשים

צמד המקדשים Wat Jong Klang ו-Wat Jong Kam - התמונה הפופולרית ביותר של מה הונג סון היא תמונת שני המקדשים הללו על שפת האגם. מקדש Klang הלבן מוזהב הוא סימלה של העיר. אל תפספסו את המזבח ואת שלושת הקירות המלאים בתמונות קטנות על גבי זכוכית, אשר הובאו לכאן לפני למעלה ממאה שנה ממנדלאי במיאנמר. בחדר אחורי יש מוזיאון עם אוסף של בובות מעץ. מקדש Kam נראה חדיש יותר משכנו מכיוון ששוקם מחדש לאחר שריפה בשנת 1970. השריד המקורי היחיד שנותר ממנו הוא אולם ההסמכה. כנראה שאם שני המקדשים לא היו על שפת האגם ולא הייתה עליהם תצפית מושלמת אז הם לא היו מוזכרים כאן... בכל מקרה, הם מהווים דוגמא לארכיטקטורה הבורמזית של בני השאן.

מיקום: המקדשים נמצאים בצדו הדרומי של האגם במרכז העיר. שעות פתיחה: הכניסה חופשית, אך המוזיאון פתוח מידי יום בשעות 08:00-18:00. עלות: הכניסה חופשית.

IMG_7093.JPG

בתמונה: צמד המקדשים לגדות האגם הקטן

שוק היום

שוק היום של מה הונג סון - שוק ריחני, צבעוני, ססגוני ומעניין המבוסס ברובו על תוצרת חקלאית טרייה. פירות, ירקות ומזון יבש מחליפים ידיים בעיקר על ידי סוחרים בני השבטים. ייתכן כי תראו כאן פירות שלא תראו במקום אחר. שוק מאוד מיוחד שבהחלט ראוי לביקור, בייחוד לחובבי שווקים ותרבויות.

מיקום: השוק נמצא במרכז העיר ברחוב Chongkam, ליד מקדש Hua Wiang. שעות פעילות: השוק פעיל החל משעות הבוקר המוקדמות (06:00) ועד הלילה, אם כי שיא הפעילות בשוק הוא עד שעה 09:00.

IMG_7111.JPG
IMG_7097.JPG

בתמונות: שוק היום האותנטי והססגוני של מה הונג סון. אם יש ירק שאין כאן, כנראה שהוא לא קיים...

שוק הלילה

שוק הלילה של מה הונג סון - אין עיר שמכבדת את עצמה בתאילנד שאין בה שוק לילה וגם פה יש. גם כאן מדובר על רחוב שנסגר לפנות ערב ודוכנים המוקמים במהרה, בהם ניתן למצוא היצע נרחב של טקסטיל, תיקים ואביזרים, מלאכות יד של בני השבטים, מזכרות והרבה אוכל מוכן, ירקות ופירות.

מיקום: השוק נמצא ממערב לאגם, במרחק הליכה, ברחוב Samphanthawong. שעות פעילות: החל מרדת החשיכה.

logo 1.png
bottom of page